Early day motion 291

Main content

Follow this EDM by:

DR ION JINGA, DEPARTING AMBASSADOR OF ROMANIA

That this House commends the work of the outgoing Ambassador of Romania to the UK, Dr Ion Jinga, who has played a significant part in developing relations between the two countries; recognises Dr Jinga's deep historical understanding of the Romanian-British relationship, and the effective and skilled manner in which he has represented his country and the Romanian community in the UK; notes Dr Jinga's impressive diplomatic and intellectual record; and wishes Dr Jinga well in his future roles.

Filter EDMs by:

Total number of signatures: 12

  1. Show:

    Close

    Glossary

    Supported by:
    A list of all MPs that have signed and support the motion.
    Withdrawn:
    A list of MPs that have withdrawn their signature from the motion.

Showing 12 out of 12

Name Party Constituency Date Signed
Evans, Nigel Conservative Party Ribble Valley 15.07.2015
Flynn, Paul Labour Party Newport West 15.07.2015
Godsiff, Roger Labour Party Birmingham Hall Green 20.07.2015
McDonnell, Alasdair Social Democratic and Labour Party Belfast South 21.07.2015
Meale, Alan Labour Party Mansfield 13.07.2015
Monaghan, Paul Scottish National Party Caithness Sutherland and Easter Ross 21.07.2015
Salmond, Alex Scottish National Party Gordon 15.07.2015
Shannon, Jim Democratic Unionist Party Strangford 14.07.2015
Sharma, Virendra Labour Party Ealing Southall 14.07.2015
Stephens, Christopher Scottish National Party Glasgow South West 16.07.2015
Thompson, Owen Scottish National Party Midlothian 21.07.2015
Vaz, Keith Labour Party Leicester East 13.07.2015

Amendment 291A1 - DR ION JINGA, DEPARTING AMBASSADOR OF ROMANIA

at end, insert 'and highlights his work in Scotland working with the Scottish Government, MSPs, local authorities, Chambers of Commerce, non-governmental organisations, universities and students' associations of around 800 Romanian students and also his active support for the successful integration of Romanians in local Scottish communities'.

Filter EDMs by:

Total number of signatures: 25

  1. Show:

    Close

    Glossary

    Supported by:
    A list of all MPs that have signed and support the motion.
    Withdrawn:
    A list of MPs that have withdrawn their signature from the motion.

Showing 25 out of 25

Name Party Constituency Date Signed
Ahmed-Sheikh, Tasmina Scottish National Party Ochil and South Perthshire 16.07.2015
Arkless, Richard Scottish National Party Dumfries and Galloway 15.07.2015
Black, Mhairi Scottish National Party Paisley and Renfrewshire South 21.07.2015
Boswell, Phil Scottish National Party Coatbridge Chryston and Bellshill 15.09.2015
Brock, Deidre Scottish National Party Edinburgh North and Leith 16.07.2015
Brown, Alan Scottish National Party Kilmarnock and Loudoun 20.07.2015
Crawley, Angela Scottish National Party Lanark and Hamilton East 08.09.2015
Donaldson, Stuart Scottish National Party West Aberdeenshire and Kincardine 08.09.2015
Fellows, Marion Scottish National Party Motherwell and Wishaw 21.07.2015
Gethins, Stephen Scottish National Party North East Fife 15.07.2015
Grady, Patrick Scottish National Party Glasgow North 08.09.2015
Grant, Peter Scottish National Party Glenrothes 08.09.2015
Gray, Neil Scottish National Party Airdrie and Shotts 16.07.2015
Hendry, Drew Scottish National Party Inverness Nairn Badenoch and Strathspey 15.07.2015
Kerevan, George Scottish National Party East Lothian 16.07.2015
Law, Chris Scottish National Party Dundee West 15.07.2015
McGarry, Natalie Scottish National Party Glasgow East 20.07.2015
Monaghan, Carol Scottish National Party Glasgow North West 09.09.2015
Mullin, Roger Scottish National Party Kirkcaldy and Cowdenbeath 07.09.2015
Nicolson, John Scottish National Party East Dunbartonshire 15.07.2015
Oswald, Kirsten Scottish National Party East Renfrewshire 08.09.2015
Thewliss, Alison Scottish National Party Glasgow Central 21.07.2015
Thomson, Michelle Scottish National Party Edinburgh West 16.07.2015
Weir, Mike Scottish National Party Angus 15.07.2015
Wilson, Corri Scottish National Party Ayr Carrick and Cumnock 20.07.2015