LORDS

Rural Economy Committee - membership

The Members of the Committee were appointed on 17 May 2018.

Member Affiliation
Lord Foster of Bath (Chairman) Liberal Democrat
The Earl of Caithness Conservative
Lord Carter of Coles Labour
Lord Colgrain Conservative
Lord Curry of Kirkharle Crossbench
Lord Dannatt Crossbench
Baroness Hodgson of Abinger Conservative
Baroness Humphreys Liberal Democrat
Baroness Mallalieu Labour
Baroness Pitkeathley Labour
Baroness Rock Conservative
Baroness Young of Old Scone Labour

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014, 25 February 2016, 9 February 2017 and 3 April 2017.

Members' interests in relation to this inquiry

This document outlines the declared interests of the Members of this Committee, in relation to the Committee's inquiry.