LORDS

Electoral Registration Act 2013 Committee - membership

The Members of the Committee were appointed on 13 June 2019.

Member Affiliation
Baroness Adams of Craiglea Labour
Lord Campbell-Savours Labour
Lord Dykes Crossbench
Baroness Eaton Conservative
Lord Hayward Conservative
Lord Janvrin Crossbench
Lord Lexden Conservative
Baroness Mallalieu Labour
Baroness Pidding Conservative
Lord Shutt of Greetland (Chair) Liberal Democrat
Baroness Suttie Liberal Democrat
Lord Wills Labour

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014, 25 February 2016, 9 February 2017 and 3 April 2017.