Lord Duncan of Springbank

The Lord Duncan of Springbank
Ian James Duncan
14 July 2017
Conservative

Contact Details

The Lord Duncan of Springbank

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Tel: 0207 219 5353

Email: duncani@parliament.uk

Departmental

Northern Ireland Office

Email: min.duncan@nio.gov.uk


Department for Business, Environment and Industrial Strategy

Email: minister.duncan@beis.gov.uk


Web & Social media

What you need to know when writing to a member of the House of Lords.

UK Parliament* Current Government Post

Post Date
* Parliamentary Under-Secretary (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) Jul 2019 -
* Parliamentary Under-Secretary (Northern Ireland Office) Oct 2017 -
Parliamentary Under-Secretary (Scotland Office) Jun 2017 - Jul 2019
Parliamentary Under-Secretary (Wales Office) Jun 2017 - Oct 2017

Political Life

Job title Organisation Date
MEP European Parliament 2014 - 2017
Committee member Environment and Public Health Committee - EU Parliament 2014 - 2017
Committee member Industry, Research and Energy Committee - EU Parliament 2014 - 2017
Committee member Fisheries Committee - EU Parliament 2014 - 2017
Chief Whip UK Conservative Delegation, European Parliament 2014 - 2017
Vice-chair South Asia Delegation -
Member Delegation for relations with Switzerland and Norway -
Member EU-Iceland Joint Parliamentary Committee -
Member European Economic Area Joint Parliamentary Committee -

Professional Life

Job title Organisation Date
Clerk European and External Relations Committee - Scottish Parliament 2011 - 2013
Special Adviser on EU Scottish Parliament 2011 - 2013
Head of EU Office Scottish Parliament in Brussels 2005 - 2011
Head of Policy and Communication Scottish Refugee Council 2004 - 2005
Acting Head of Fundraising Scottish Refugee Council 2004 - 2005
Deputy Chief Executive Scottish Fishermen's Federation 1999 - 2003
Policy Analyst BP plc 1998 - 1999
Teaching Fellow University of Bristol 1998 - 1999

Public Life

Job title Organisation Date
Hon. President English Speaking Union (Scotland) 2017 -
Board member Schwarzenegger Institute, University of Southern California 2016 -
Board member EUFORES (EU) 2015 - 2017
Chair English Speaking Union (Scotland) 2014 - 2017