Non-attending Lords

Those listed below ceased to be members of the House of Lords under section 2 of the House of Lords Reform Act 2014 by virtue of not attending a sitting of the House during a session lasting six months or longer.

Member Reason Party/group Date membership ended
Baroness Turner of CamdenMember did not attend during session 2016–17Labour13 June 2017
Lord Wolfson of SunningdaleMember did not attend during session 2016–17Conservative13 June 2017
Lord BridgesMember did not attend during session 2015–16 [Lord Bridges died on 27 May 2017]Crossbench18 May 2016
Lord Neill of BladenMember did not attend during session 2015–16 [Lord Neill of Bladen died on 28 May 2016]Crossbench18 May 2016
Lord Thomas of MacclesfieldMember did not attend during session 2015–16Labour18 May 2016
Baroness Thomas of WalliswoodMember did not attend during session 2015–16Liberal Democrat18 May 2016