Early day motion 1022

Main content

Follow this EDM by:

LIVES ON THE LINE CAMPAIGN

That this House recognises the bravery, dedication and sacrifice of members of the armed forces in Afghanistan and Iraq; applauds the recent review and enhancement of the Armed Forces' Compensation Scheme; and calls on the Government to amend the qualifying date of 6 April 2005 to 1 January 2001, which marks the beginning of the war on terror, that ensures equality of treatment for personnel injured in Iraq and Afghanistan and thereby honours its duty of care to this loyal and dignified group of service men and women and their families.

Filter EDMs by:

Total number of signatures: 149

  1. Show:

    Close

    Glossary

    Supported by:
    A list of all MPs that have signed and support the motion.
    Withdrawn:
    A list of MPs that have withdrawn their signature from the motion.

Showing 149 out of 149

Name Party Constituency Date Signed
Ainger, Nick Labour Party Carmarthen West and Pembrokeshire South 25.03.2010
Alexander, Danny Liberal Democrats Inverness Nairn Badenoch and Strathspey 24.03.2010
Amess, David Conservative Party Southend West 30.03.2010
Atkinson, Peter Conservative Party Hexham 10.03.2010
Austin, John Labour Party Erith and Thamesmead 12.03.2010
Bayley, Hugh Labour Party City of York 25.03.2010
Beith, Alan Liberal Democrats Berwick-Upon-Tweed 10.03.2010
Berry, Roger Labour Party Kingswood 15.03.2010
Betts, Clive Labour Party Sheffield Attercliffe 24.03.2010
Binley, Brian Conservative Party Northampton South 17.03.2010
Bottomley, Peter Conservative Party Worthing West 05.03.2010
Brake, Tom Liberal Democrats Carshalton and Wallington 16.03.2010
Breed, Colin Liberal Democrats South East Cornwall 10.03.2010
Brooke, Annette Liberal Democrats Mid Dorset and North Poole 09.03.2010
Bruce, Malcolm Liberal Democrats Gordon 10.03.2010
Burgon, Colin Labour Party Elmet 22.03.2010
Burt, Lorely Liberal Democrats Solihull 22.03.2010
Campbell, Gregory Democratic Unionist Party Londonderry East 10.03.2010
Campbell, Ronnie Labour Party Blyth Valley 10.03.2010
Caton, Martin Labour Party Gower 09.03.2010
Clark, Katy Labour Party North Ayrshire and Arran 17.03.2010
Clwyd, Ann Labour Party Cynon Valley 29.03.2010
Cohen, Harry Labour Party Leyton and Wanstead 24.03.2010
Connarty, Michael Labour Party Linlithgow and East Falkirk 10.03.2010
Cook, Frank Labour Party Stockton North 15.03.2010
Corbyn, Jeremy Labour Party Islington North 10.03.2010
Cruddas, Jon Labour Party Dagenham 10.03.2010
Cryer, Ann Labour Party Keighley 09.03.2010
Cummings, John Labour Party Easington 18.03.2010
Cunningham, Jim Labour Party Coventry South 15.03.2010
Davidson, Ian Labour Party Glasgow South West 17.03.2010
Davies, Dai INDEPENDENT Blaenau Gwent 10.03.2010
Dean, Janet Labour Party Burton 09.03.2010
Dhanda, Parmjit Labour Party Gloucester 18.03.2010
Dismore, Andrew Labour Party Hendon 05.03.2010
Dodds, Nigel Democratic Unionist Party Belfast North 17.03.2010
Donaldson, Jeffrey Democratic Unionist Party Lagan Valley 22.03.2010
Doran, Frank Labour Party Aberdeen North 25.03.2010
Dowd, Jim Labour Party Lewisham West 16.03.2010
Drew, David Labour Party Stroud 05.03.2010
Ellman, Louise Labour Party Liverpool Riverside 23.03.2010
Etherington, Bill Labour Party Sunderland North 17.03.2010
Evans, Nigel Conservative Party Ribble Valley 09.03.2010
Farron, Tim Liberal Democrats Westmorland and Lonsdale 18.03.2010
Francis, Hywel Labour Party Aberavon 29.03.2010
George, Andrew Liberal Democrats St Ives 05.03.2010
George, Bruce Labour Party Walsall South 25.03.2010
Gidley, Sandra Liberal Democrats Romsey 18.03.2010
Godsiff, Roger Labour Party Birmingham Sparkbrook and Small Heath 29.03.2010
Gray, James Conservative Party North Wiltshire 09.03.2010
Grogan, John Labour Party Selby 16.03.2010
Gummer, John Conservative Party Suffolk Coastal 22.03.2010
Hancock, Mike Liberal Democrats Portsmouth South 08.03.2010
Harris, Tom Labour Party Glasgow South 18.03.2010
Havard, Dai Labour Party Merthyr Tydfil and Rhymney 10.03.2010
Hemming, John Liberal Democrats Birmingham Yardley 11.03.2010
Heyes, David Labour Party Ashton under Lyne 24.03.2010
Hoey, Kate Labour Party Vauxhall 24.03.2010
Holloway, Adam Conservative Party Gravesham 11.03.2010
Holmes, Paul Liberal Democrats Chesterfield 08.03.2010
Hood, Jim Labour Party Lanark and Hamilton East 22.03.2010
Hopkins, Kelvin Labour Party Luton North 08.03.2010
Horam, John Conservative Party Orpington 09.03.2010
Hosie, Stewart Scottish National Party Dundee East 30.03.2010
Howarth, George Labour Party Knowsley North and Sefton East 04.03.2010
Howells, Kim Labour Party Pontypridd 09.03.2010
Hoyle, Lindsay Labour Party Chorley 09.03.2010
Hughes, Simon Liberal Democrats North Southwark and Bermondsey 12.03.2010
Hunter, Mark Liberal Democrats Cheadle 10.03.2010
Iddon, Brian Labour Party Bolton South East 10.03.2010
Illsley, Eric Labour Party Barnsley Central 30.03.2010
James, Sian C Labour Party Swansea East 29.03.2010
Jenkins, Brian Labour Party Tamworth 24.03.2010
Jones, Martyn Labour Party Clwyd South 12.03.2010
Kawczynski, Daniel Conservative Party Shrewsbury and Atcham 29.03.2010
Keen, Alan Labour Party Feltham and Heston 29.03.2010
Keetch, Paul Liberal Democrats Hereford 05.03.2010
Kemp, Fraser Labour Party Houghton and Washington East 23.03.2010
Kennedy, Charles Liberal Democrats Ross Skye and Lochaber 10.03.2010
Key, Robert Conservative Party Salisbury 04.03.2010
Lazarowicz, Mark Labour Party Edinburgh North and Leith 17.03.2010
Leech, John Liberal Democrats Manchester Withington 10.03.2010
Lepper, David Labour Party Brighton Pavilion 06.04.2010
Levitt, Tom Labour Party High Peak 16.03.2010
Love, Andrew Labour Party Edmonton 12.03.2010
Mackinlay, Andrew Labour Party Thurrock 10.03.2010
Malins, Humfrey Conservative Party Woking 24.03.2010
Mann, John Labour Party Bassetlaw 12.03.2010
Marshall-Andrews, Robert Labour Party Medway 16.03.2010
Martlew, Eric Labour Party Carlisle 15.03.2010
Mates, Michael Conservative Party East Hampshire 11.03.2010
McCafferty, Chris Labour Party Calder Valley 10.03.2010
McCrea, Dr William Democratic Unionist Party South Antrim 10.03.2010
McDonnell, John Labour Party Hayes and Harlington 10.03.2010
McIsaac, Shona Labour Party Cleethorpes 07.04.2010
McNulty, Tony Labour Party Harrow East 25.03.2010
Meale, Alan Labour Party Mansfield 08.03.2010
Mercer, Patrick Conservative Party Newark 12.03.2010
Mitchell, Austin Labour Party Great Grimsby 24.03.2010
Mulholland, Greg Liberal Democrats Leeds North West 17.03.2010
Mullin, Chris Labour Party Sunderland South 15.03.2010
Murphy, Paul Labour Party Torfaen 06.04.2010
Naysmith, Doug Labour Party Bristol North West 25.03.2010
Opik, Lembit Liberal Democrats Montgomeryshire 12.03.2010
Pelling, Andrew INDEPENDENT Croydon Central 30.03.2010
Prosser, Gwyn Labour Party Dover 15.03.2010
Pugh, John Liberal Democrats Southport 18.03.2010
Robinson, Geoffrey Labour Party Coventry North West 29.03.2010
Robinson, Peter Democratic Unionist Party Belfast East 06.04.2010
Rogerson, Dan Liberal Democrats North Cornwall 06.04.2010
Rooney, Terry Labour Party Bradford North 23.03.2010
Rowen, Paul Liberal Democrats Rochdale 30.03.2010
Roy, Lindsay Labour Party Glenrothes 17.03.2010
Russell, Bob Liberal Democrats Colchester 04.03.2010
Sanders, Adrian Liberal Democrats Torbay 08.03.2010
Sarwar, Mohammad Labour Party Glasgow Central 22.03.2010
Scott, Lee Conservative Party Ilford North 09.03.2010
Sheerman, Barry Labour Party Huddersfield 30.03.2010
Simpson, Alan Labour Party Nottingham South 09.03.2010
Singh, Marsha Labour Party Bradford West 24.03.2010
Skinner, Dennis Labour Party Bolsover 09.03.2010
Soames, Nicholas Conservative Party Mid Sussex 10.03.2010
Stewart, Ian Labour Party Eccles 23.03.2010
Strang, Gavin Labour Party Edinburgh East 25.03.2010
Stringer, Graham Labour Party Manchester Blackley 29.03.2010
Stuart, Graham Conservative Party Beverley and Holderness 09.03.2010
Stunell, Andrew Liberal Democrats Hazel Grove 16.03.2010
Taylor, Ian Conservative Party Esher and Walton 25.03.2010
Taylor, Matthew Liberal Democrats Truro and St Austell 15.03.2010
Thurso, John Liberal Democrats Caithness Sutherland and Easter Ross 11.03.2010
Tredinnick, David Conservative Party Bosworth 10.03.2010
Truswell, Paul Labour Party Pudsey 10.03.2010
Vaz, Keith Labour Party Leicester East 11.03.2010
Vis, Rudi Labour Party Finchley and Golders Green 08.03.2010
Walley, Joan Labour Party Stoke-on-Trent North 18.03.2010
Walter, Robert Conservative Party North Dorset 11.03.2010
Whittingdale, John Conservative Party Maldon and East Chelmsford 29.03.2010
Wicks, Malcolm Labour Party Croydon North 06.04.2010
Widdecombe, Ann Conservative Party Maidstone and the Weald 29.03.2010
Williams, Mark Liberal Democrats Ceredigion 10.03.2010
Williams, Roger Liberal Democrats Brecon and Radnorshire 11.03.2010
Williams, Stephen Liberal Democrats Bristol West 29.03.2010
Willis, Phil Liberal Democrats Harrogate and Knaresborough 15.03.2010
Winterton, Ann Conservative Party Congleton 08.03.2010
Winterton, Nicholas Conservative Party Macclesfield 09.03.2010
Wishart, Pete Scottish National Party Perth and North Perthshire 12.03.2010
Wood, Mike Roy Labour Party Batley and Spen 29.03.2010
Wright, Anthony D Labour Party Great Yarmouth 06.04.2010
Younger-Ross, Richard Liberal Democrats Teignbridge 29.03.2010