Early day motion 1457

Main content

Follow this EDM by:

TRADE JUSTICE CAMPAIGN

  • Session: 2001-02
  • Date tabled: 18.06.2002
  • Primary sponsor: Battle, John
  • Sponsors:

    That this House welcomes the Trade Justice Campaign and the repeated commitments made by Her Majesty's Government to make trade rules fairer and to reform the World Trade Organisation; notes the increasing public concern about the impact of current international trade rules on poor communities, the environment and democracy, and the extension of trade rules in negotiations launched in Doha last November; and calls on Her Majesty's Government to use the opportunities presented by the EU Heads of Government meeting and G8 Summit, the forthcoming World Summit on Sustainable Development and the WTO negotiations to take a lead in reforming international trade rules so that they place as their highest priorities the fight against global poverty and the promotion of sustainable development.

Filter EDMs by:

Total number of signatures: 287

  1. Show:

    Close

    Glossary

    Supported by:
    A list of all MPs that have signed and support the motion.
    Withdrawn:
    A list of MPs that have withdrawn their signature from the motion.

Showing 287 out of 287

Name Party Constituency Date Signed
Allan, Richard Liberal Democrats Sheffield Hallam 19.06.2002
Allen, Graham Labour Party Nottingham North 19.06.2002
Amess, David Conservative Party Southend West 22.07.2002
Anderson, Donald Labour Party Swansea East 25.06.2002
Anderson, Janet Labour Party Rossendale and Darwen 20.06.2002
Atherton, Candy Labour Party Falmouth and Camborne 19.06.2002
Austin, John Labour Party Erith and Thamesmead 19.06.2002
Bailey, Adrian Labour Party West Bromwich West 03.07.2002
Baker, Norman Liberal Democrats Lewes 24.06.2002
Baldry, Tony Conservative Party Banbury 18.06.2002
Banks, Tony Labour Party West Ham 27.06.2002
Barnes, Harry Labour Party North East Derbyshire 19.06.2002
Barrett, John Liberal Democrats Edinburgh West 18.06.2002
Battle, John Labour Party Leeds West 18.06.2002
Bayley, Hugh Labour Party City of York 19.06.2002
Begg, Anne Labour Party Aberdeen South 24.09.2002
Beggs, Roy Ulster Unionist Party East Antrim 18.06.2002
Bennett, Andrew Labour Party Denton and Reddish 01.07.2002
Benton, Joe Labour Party Bootle 19.06.2002
Best, Harold Labour Party Leeds North West 19.06.2002
Betts, Clive Labour Party Sheffield Attercliffe 26.06.2002
Blackman, Liz Labour Party Erewash 20.06.2002
Borrow, David S Labour Party South Ribble 08.07.2002
Bottomley, Peter Conservative Party Worthing West 26.06.2002
Bottomley, Virginia Conservative Party South West Surrey 19.06.2002
Bradley, Keith Labour Party Manchester Withington 19.06.2002
Bradley, Peter Labour Party The Wrekin 24.06.2002
Brake, Tom Liberal Democrats Carshalton and Wallington 18.06.2002
Breed, Colin Liberal Democrats South East Cornwall 20.06.2002
Brennan, Kevin Labour Party Cardiff West 26.06.2002
Brooke, Annette Liberal Democrats Mid Dorset and North Poole 19.06.2002
Brown, Russell Labour Party Dumfries 19.06.2002
Bruce, Malcolm Liberal Democrats Gordon 20.06.2002
Bryant, Chris Labour Party Rhondda 20.06.2002
Buck, Karen Labour Party Regent's Park and Kensington North 03.07.2002
Burnham, Andy Labour Party Leigh 19.06.2002
Burstow, Paul Liberal Democrats Sutton and Cheam 19.06.2002
Cable, Vincent Liberal Democrats Twickenham 19.06.2002
Calton, Patsy Liberal Democrats Cheadle 24.06.2002
Campbell, Gregory Democratic Unionist Party Londonderry East 27.06.2002
Campbell, Menzies Liberal Democrats North East Fife 20.06.2002
Campbell, Ronnie Labour Party Blyth Valley 19.06.2002
Casale, Roger Labour Party Wimbledon 19.06.2002
Caton, Martin Labour Party Gower 19.06.2002
Challen, Colin Labour Party Morley and Rothwell 18.06.2002
Chapman, Sydney Conservative Party Chipping Barnet 24.06.2002
Chaytor, David Labour Party Bury North 24.07.2002
Chidgey, David Liberal Democrats Eastleigh 24.09.2002
Clapham, Michael Labour Party Barnsley West and Penistone 20.06.2002
Clarke, Tom Labour Party Coatbridge and Chryston 18.06.2002
Clarke, Tony Labour Party Northampton South 17.07.2002
Clelland, David Labour Party Tyne Bridge 19.06.2002
Clwyd, Ann Labour Party Cynon Valley 20.06.2002
Coaker, Vernon Labour Party Gedling 18.06.2002
Cohen, Harry Labour Party Leyton and Wanstead 15.07.2002
Coleman, Iain Labour Party Hammersmith and Fulham 03.07.2002
Colman, Tony Labour Party Putney 18.06.2002
Connarty, Michael Labour Party Falkirk East 06.11.2002
Cook, Frank Labour Party Stockton North 28.10.2002
Corbyn, Jeremy Labour Party Islington North 19.06.2002
Cotter, Brian Liberal Democrats Weston-super-Mare 19.06.2002
Cousins, Jim Labour Party Newcastle upon Tyne Central 20.06.2002
Cox, Tom Labour Party Tooting 19.06.2002
Crausby, David Labour Party Bolton North East 25.06.2002
Cryer, Ann Labour Party Keighley 19.06.2002
Cryer, John Labour Party Hornchurch 19.06.2002
Cunningham, Jack Labour Party Copeland 20.06.2002
Cunningham, Jim Labour Party Coventry South 19.06.2002
Cunningham, Tony Labour Party Workington 19.06.2002
Daisley, Paul Labour Party Brent East 20.06.2002
Davey, Edward Liberal Democrats Kingston and Surbiton 19.06.2002
Davey, Valerie Labour Party Bristol West 21.06.2002
David, Wayne Labour Party Caerphilly 25.06.2002
Davidson, Ian Labour Party Glasgow Pollok 18.06.2002
Davies, Denzil Labour Party Llanelli 19.06.2002
Davies, Geraint Labour Party Croydon Central 21.06.2002
Davis, Terry Labour Party Birmingham Hodge Hill 19.06.2002
Dawson, Hilton Labour Party Lancaster and Wyre 18.06.2002
Dean, Janet Labour Party Burton 19.06.2002
Dhanda, Parmjit Labour Party Gloucester 20.06.2002
Dismore, Andrew Labour Party Hendon 01.07.2002
Donaldson, Jeffrey Ulster Unionist Party Lagan Valley 19.06.2002
Donohoe, Brian H Labour Party Cunninghame South 19.06.2002
Doughty, Sue Liberal Democrats Guildford 20.06.2002
Dowd, Jim Labour Party Lewisham West 18.06.2002
Drew, David Labour Party Stroud 21.06.2002
Drown, Julia Labour Party South Swindon 18.06.2002
Dunwoody, Gwyneth Labour Party Crewe and Nantwich 19.07.2002
Efford, Clive Labour Party Eltham 19.06.2002
Ellman, Louise Labour Party Liverpool Riverside 26.06.2002
Ennis, Jeff Labour Party Barnsley East and Mexborough 19.06.2002
Etherington, Bill Labour Party Sunderland North 09.07.2002
Ewing, Annabelle Scottish National Party Perth 20.06.2002
Fabricant, Michael Conservative Party Lichfield 19.06.2002
Farrelly, Paul Labour Party Newcastle-under-Lyme 26.06.2002
Field, Frank Labour Party Birkenhead 24.06.2002
Flynn, Paul Labour Party Newport West 20.06.2002
Follett, Barbara Labour Party Stevenage 20.06.2002
Foster, Don Liberal Democrats Bath 20.06.2002
Francis, Hywel Labour Party Aberavon 19.06.2002
Galloway, George Labour Party Glasgow Kelvin 19.07.2002
Gapes, Mike Labour Party Ilford South 19.06.2002
George, Andrew Liberal Democrats St Ives 20.06.2002
George, Bruce Labour Party Walsall South 27.06.2002
Gerrard, Neil Labour Party Walthamstow 21.06.2002
Gidley, Sandra Liberal Democrats Romsey 27.06.2002
Godsiff, Roger Labour Party Birmingham Sparkbrook and Small Heath 08.07.2002
Grayling, Chris Conservative Party Epsom and Ewell 20.06.2002
Green, Matthew Liberal Democrats Ludlow 10.07.2002
Griffiths, Jane Labour Party Reading East 24.06.2002
Griffiths, Win Labour Party Bridgend 19.06.2002
Grogan, John Labour Party Selby 20.06.2002
Hall, Patrick Labour Party Bedford 19.06.2002
Hamilton, David Labour Party Midlothian 25.06.2002
Hamilton, Fabian Labour Party Leeds North East 18.06.2002
Hancock, Mike Liberal Democrats Portsmouth South 24.06.2002
Harris, Evan Liberal Democrats Oxford West and Abingdon 19.06.2002
Harris, Tom Labour Party Glasgow Cathcart 20.06.2002
Harvey, Nick Liberal Democrats North Devon 24.07.2002
Havard, Dai Labour Party Merthyr Tydfil and Rhymney 26.06.2002
Heath, David Liberal Democrats Somerton and Frome 19.06.2002
Hepburn, Stephen Labour Party Jarrow 02.07.2002
Hermon, Lady Ulster Unionist Party North Down 19.06.2002
Hesford, Stephen Labour Party Wirral West 26.06.2002
Hinchliffe, David Labour Party Wakefield 20.06.2002
Holmes, Paul Liberal Democrats Chesterfield 24.06.2002
Hopkins, Kelvin Labour Party Luton North 20.06.2002
Horam, John Conservative Party Orpington 19.06.2002
Howarth, George Labour Party Knowsley North and Sefton East 18.06.2002
Hughes, Kevin Labour Party Doncaster North 25.06.2002
Hughes, Simon Liberal Democrats North Southwark and Bermondsey 18.06.2002
Humble, Joan Labour Party Blackpool North and Fleetwood 26.06.2002
Hurst, Alan Labour Party Braintree 25.06.2002
Iddon, Brian Labour Party Bolton South East 18.06.2002
Illsley, Eric Labour Party Barnsley Central 20.06.2002
Irranca-Davies, Huw Labour Party Ogmore 20.06.2002
Jackson, Glenda Labour Party Hampstead and Highgate 20.06.2002
Jackson, Helen Labour Party Sheffield Hillsborough 19.06.2002
Jenkins, Brian Labour Party Tamworth 21.06.2002
Jones, Helen Labour Party Warrington North 19.06.2002
Jones, Lynne Labour Party Birmingham Selly Oak 19.06.2002
Jones, Martyn Labour Party Clwyd South 18.06.2002
Jones, Nigel Liberal Democrats Cheltenham 19.06.2002
Kaufman, Gerald Labour Party Manchester Gorton 26.06.2002
Keetch, Paul Liberal Democrats Hereford 19.06.2002
Khabra, Piara S Labour Party Ealing Southall 19.06.2002
Kidney, David Labour Party Stafford 20.06.2002
King, Andy Labour Party Rugby and Kenilworth 19.06.2002
King, Oona Labour Party Bethnal Green and Bow 27.06.2002
Kirkbride, Julie Conservative Party Bromsgrove 24.07.2002
Kirkwood, Archy Liberal Democrats Roxburgh and Berwickshire 24.06.2002
Knight, Jim Labour Party South Dorset 27.06.2002
Kumar, Ashok Labour Party Middlesbrough South and East Cleveland 24.06.2002
Lamb, Norman Liberal Democrats North Norfolk 27.06.2002
Lawrence, Jackie Labour Party Preseli Pembrokeshire 20.06.2002
Laws, David Liberal Democrats Yeovil 20.06.2002
Lazarowicz, Mark Labour Party Edinburgh North and Leith 19.06.2002
Lepper, David Labour Party Brighton Pavilion 19.06.2002
Lewis, Terry Labour Party Worsley 19.06.2002
Lloyd, Tony Labour Party Manchester Central 20.06.2002
Llwyd, Elfyn Plaid Cymru Meirionnydd Nant Conwy 20.06.2002
Lucas, Ian Labour Party Wrexham 26.06.2002
Luke, Iain Labour Party Dundee East 19.06.2002
Lyons, John Labour Party Strathkelvin and Bearsden 25.06.2002
Mactaggart, Fiona Labour Party Slough 19.06.2002
Mahmood, Khalid Labour Party Birmingham Perry Barr 20.06.2002
Mallaber, Judy Labour Party Amber Valley 20.06.2002
Mann, John Labour Party Bassetlaw 16.07.2002
Marris, Rob Labour Party Wolverhampton South West 27.06.2002
Marsden, Gordon Labour Party Blackpool South 19.06.2002
Marsden, Paul Liberal Democrats Shrewsbury and Atcham 26.06.2002
Marshall, David Labour Party Glasgow Shettleston 19.06.2002
Marshall, Jim Labour Party Leicester South 19.06.2002
Martlew, Eric Labour Party Carlisle 26.06.2002
Mates, Michael Conservative Party East Hampshire 04.07.2002
McCabe, Steve Labour Party Birmingham Hall Green 20.06.2002
McCafferty, Chris Labour Party Calder Valley 18.06.2002
McDonagh, Siobhain Labour Party Mitcham and Morden 07.11.2002
McDonnell, John Labour Party Hayes and Harlington 19.06.2002
McFall, John Labour Party Dumbarton 04.07.2002
McGrady, Eddie Social Democratic and Labour Party South Down 24.06.2002
McKechin, Ann Labour Party Glasgow Maryhill 19.06.2002
McNamara, Kevin Labour Party Kingston upon Hull North 19.06.2002
McWalter, Tony Labour Party Hemel Hempstead 31.10.2002
McWilliam, John Labour Party Blaydon 18.06.2002
Mercer, Patrick Conservative Party Newark 20.06.2002
Mitchell, Andrew Conservative Party Sutton Coldfield 20.06.2002
Mitchell, Austin Labour Party Great Grimsby 19.06.2002
Moffatt, Laura Labour Party Crawley 20.06.2002
Mole, Chris Labour Party Ipswich 20.06.2002
Moore, Michael Liberal Democrats Tweeddale Ettrick and Lauderdale 19.06.2002
Morgan, Julie Labour Party Cardiff North 26.06.2002
Mudie, George Labour Party Leeds East 04.07.2002
Mullin, Chris Labour Party Sunderland South 18.06.2002
Munn, Meg Labour Party Sheffield Heeley 18.06.2002
Murrison, Andrew Conservative Party Westbury 27.06.2002
Naysmith, Doug Labour Party Bristol North West 19.06.2002
Oaten, Mark Liberal Democrats Winchester 19.06.2002
O'Hara, Edward Labour Party Knowsley South 19.06.2002
O'Neill, Martin Labour Party Ochil 02.07.2002
Organ, Diana Labour Party Forest of Dean 18.06.2002
Owen, Albert Labour Party Ynys Môn 25.06.2002
Palmer, Nick Labour Party Broxtowe 19.06.2002
Perham, Linda Labour Party Ilford North 24.06.2002
Pickthall, Colin Labour Party West Lancashire 18.06.2002
Pike, Peter L Labour Party Burnley 19.06.2002
Plaskitt, James Labour Party Warwick and Leamington 19.06.2002
Pollard, Kerry Labour Party St Albans 19.07.2002
Pope, Greg Labour Party Hyndburn 18.07.2002
Pound, Stephen Labour Party Ealing North 19.06.2002
Prentice, Gordon Labour Party Pendle 24.09.2002
Price, Adam Plaid Cymru Carmarthen East and Dinefwr 18.06.2002
Prosser, Gwyn Labour Party Dover 27.06.2002
Pugh, John Liberal Democrats Southport 03.07.2002
Quin, Joyce Labour Party Gateshead East and Washington West 24.06.2002
Randall, John Conservative Party Uxbridge 24.06.2002
Rapson, Syd Labour Party Portsmouth North 27.06.2002
Reid, Alan Liberal Democrats Argyll and Bute 20.06.2002
Rendel, David Liberal Democrats Newbury 20.06.2002
Robertson, Angus Scottish National Party Moray 27.06.2002
Robertson, John Labour Party Glasgow Anniesland 16.07.2002
Robertson, Laurence Conservative Party Tewkesbury 02.07.2002
Robinson, Geoffrey Labour Party Coventry North West 09.07.2002
Robinson, Iris Democratic Unionist Party Strangford 24.06.2002
Robinson, Peter Democratic Unionist Party Belfast East 24.09.2002
Roy, Frank Labour Party Motherwell and Wishaw 24.06.2002
Ruane, Chris Labour Party Vale of Clwyd 25.06.2002
Ruddock, Joan Labour Party Lewisham Deptford 20.06.2002
Russell, Bob Liberal Democrats Colchester 19.06.2002
Russell, Christine Labour Party City of Chester 03.07.2002
Salmond, Alex Scottish National Party Banff and Buchan 18.06.2002
Salter, Martin Labour Party Reading West 19.06.2002
Sanders, Adrian Liberal Democrats Torbay 22.07.2002
Savidge, Malcolm Labour Party Aberdeen North 20.06.2002
Sawford, Phil Labour Party Kettering 24.09.2002
Sedgemore, Brian Labour Party Hackney South and Shoreditch 19.06.2002
Selous, Andrew Conservative Party South West Bedfordshire 25.06.2002
Sheerman, Barry Labour Party Huddersfield 27.06.2002
Sheridan, Jim Labour Party West Renfrewshire 19.06.2002
Simpson, Alan Labour Party Nottingham South 19.06.2002
Singh, Marsha Labour Party Bradford West 18.06.2002
Skinner, Dennis Labour Party Bolsover 19.06.2002
Smith, Chris Labour Party Islington South and Finsbury 24.06.2002
Smith, Geraldine Labour Party Morecambe and Lunesdale 19.06.2002
Smith, John P Labour Party Vale of Glamorgan 18.06.2002
Smith, Robert Liberal Democrats West Aberdeenshire and Kincardine 25.06.2002
Smyth, Martin Ulster Unionist Party Belfast South 19.06.2002
Spink, Bob Conservative Party Castle Point 20.06.2002
Steinberg, Gerry Labour Party City of Durham 19.06.2002
Stevenson, George Labour Party Stoke-on-Trent South 27.06.2002
Stewart, David Labour Party Inverness East Nairn and Lochaber 24.06.2002
Stinchcombe, Paul Labour Party Wellingborough 24.06.2002
Strang, Gavin Labour Party Edinburgh East and Musselburgh 27.06.2002
Stunell, Andrew Liberal Democrats Hazel Grove 24.06.2002
Swire, Hugo Conservative Party East Devon 24.07.2002
Syms, Robert Conservative Party Poole 19.06.2002
Tami, Mark Labour Party Alyn and Deeside 19.06.2002
Taylor, David Labour Party North West Leicestershire 19.06.2002
Taylor, Ian Conservative Party Esher and Walton 25.06.2002
Taylor, John Conservative Party Solihull 26.06.2002
Taylor, Matthew Liberal Democrats Truro and St Austell 24.09.2002
Taylor, Richard INDEPENDENT Wyre Forest 26.06.2002
Thomas, Simon Plaid Cymru Ceredigion 18.06.2002
Tipping, Paddy Labour Party Sherwood 20.06.2002
Todd, Mark Labour Party South Derbyshire 19.06.2002
Tonge, Jenny Liberal Democrats Richmond Park 18.06.2002
Truswell, Paul Labour Party Pudsey 18.07.2002
Turner, Desmond Labour Party Brighton Kemptown 19.06.2002
Tyler, Paul Liberal Democrats North Cornwall 19.06.2002
Tynan, Bill Labour Party Hamilton South 19.06.2002
Vis, Rudi Labour Party Finchley and Golders Green 19.06.2002
Walley, Joan Labour Party Stoke-on-Trent North 30.10.2002
Wareing, Robert N Labour Party Liverpool West Derby 19.06.2002
Watson, Tom Labour Party West Bromwich East 02.07.2002
Webb, Steve Liberal Democrats Northavon 19.06.2002
Weir, Mike Scottish National Party Angus 19.06.2002
White, Brian Labour Party North East Milton Keynes 18.06.2002
Whitehead, Alan Labour Party Southampton Test 20.06.2002
Williams, Betty Labour Party Conwy 01.07.2002
Williams, Hywel Plaid Cymru Caernarfon 27.06.2002
Williams, Roger Liberal Democrats Brecon and Radnorshire 10.07.2002
Willis, Phil Liberal Democrats Harrogate and Knaresborough 19.06.2002
Wishart, Pete Scottish National Party North Tayside 27.06.2002
Wood, Mike Roy Labour Party Batley and Spen 19.06.2002
Worthington, Tony Labour Party Clydebank and Milngavie 18.06.2002
Wright, David Labour Party Telford 25.06.2002
Wyatt, Derek Labour Party Sittingbourne and Sheppey 19.06.2002