Early day motion 1367

Main content

Follow this EDM by:

PRESIDENTIAL AND PARLIAMENTARY ELECTIONS IN SIERRA LEONE, 14TH MAY (No. 2)

  • Session: 2001-02
  • Date tabled: 22.05.2002
  • Primary sponsor: Griffiths, Win
  • Sponsors:

    That this House congratulates the people of Sierra Leone, the political parties, their candidates in the presidential and parliamentary elections, the National Electoral Commission, democracy building organisations like the Westminster Foundation for Democracy and UN and British peacekeepers for all contributing so effectively to the free, fair and peaceful election campaign concluded on 14th May; looks forward to the new government of President Kabbah extending democracy to local government, rooting out corruption, promoting freedom, justice and prosperity, with continuing international support for the rebuilding and renewal of the Sierra Leone economy and civic society; and praises the opposition parties for committing themselves to the democratic process and looks forward to them playing an effective role in Parliament and in helping to strengthen civic society.

Filter EDMs by:

Total number of signatures: 400

  1. Show:

    Close

    Glossary

    Supported by:
    A list of all MPs that have signed and support the motion.
    Withdrawn:
    A list of MPs that have withdrawn their signature from the motion.

Showing 400 out of 400

Name Party Constituency Date Signed
Abbott, Diane Labour Party Hackney North and Stoke Newington 10.07.2002
Adams, Irene Labour Party Paisley North 22.05.2002
Ainsworth, Peter Conservative Party East Surrey 23.07.2002
Allan, Richard Liberal Democrats Sheffield Hallam 10.07.2002
Allen, Graham Labour Party Nottingham North 22.05.2002
Amess, David Conservative Party Southend West 22.05.2002
Anderson, Donald Labour Party Swansea East 10.07.2002
Anderson, Janet Labour Party Rossendale and Darwen 22.05.2002
Atherton, Candy Labour Party Falmouth and Camborne 10.07.2002
Atkinson, David Conservative Party Bournemouth East 17.06.2002
Austin, John Labour Party Erith and Thamesmead 23.05.2002
Bailey, Adrian Labour Party West Bromwich West 22.05.2002
Baird, Vera Labour Party Redcar 17.07.2002
Baker, Norman Liberal Democrats Lewes 10.07.2002
Baldry, Tony Conservative Party Banbury 24.07.2002
Banks, Tony Labour Party West Ham 10.07.2002
Barker, Gregory Conservative Party Bexhill and Battle 24.07.2002
Barnes, Harry Labour Party North East Derbyshire 23.05.2002
Baron, John Conservative Party Billericay 24.07.2002
Barrett, John Liberal Democrats Edinburgh West 19.06.2002
Barron, Kevin Labour Party Rother Valley 10.07.2002
Battle, John Labour Party Leeds West 22.05.2002
Bayley, Hugh Labour Party City of York 18.06.2002
Beard, Nigel Labour Party Bexleyheath and Crayford 22.05.2002
Begg, Anne Labour Party Aberdeen South 22.05.2002
Beggs, Roy Ulster Unionist Party East Antrim 23.05.2002
Beith, Alan Liberal Democrats Berwick-Upon-Tweed 22.05.2002
Bennett, Andrew Labour Party Denton and Reddish 23.05.2002
Benton, Joe Labour Party Bootle 10.07.2002
Berry, Roger Labour Party Kingswood 26.06.2002
Best, Harold Labour Party Leeds North West 23.05.2002
Betts, Clive Labour Party Sheffield Attercliffe 22.05.2002
Borrow, David S Labour Party South Ribble 22.05.2002
Boswell, Tim Conservative Party Daventry 19.06.2002
Bottomley, Peter Conservative Party Worthing West 23.05.2002
Bradley, Keith Labour Party Manchester Withington 17.07.2002
Brake, Tom Liberal Democrats Carshalton and Wallington 25.06.2002
Brazier, Julian Conservative Party Canterbury 12.06.2002
Breed, Colin Liberal Democrats South East Cornwall 22.05.2002
Brennan, Kevin Labour Party Cardiff West 22.05.2002
Brooke, Annette Liberal Democrats Mid Dorset and North Poole 23.05.2002
Brown, Russell Labour Party Dumfries 11.06.2002
Bruce, Malcolm Liberal Democrats Gordon 22.05.2002
Bryant, Chris Labour Party Rhondda 22.05.2002
Buck, Karen Labour Party Regent's Park and Kensington North 22.05.2002
Burden, Richard Labour Party Birmingham Northfield 10.07.2002
Burgon, Colin Labour Party Elmet 09.07.2002
Burnett, John Liberal Democrats Torridge and West Devon 09.07.2002
Burnham, Andy Labour Party Leigh 10.07.2002
Burns, Simon Conservative Party West Chelmsford 09.07.2002
Burstow, Paul Liberal Democrats Sutton and Cheam 09.07.2002
Cable, Vincent Liberal Democrats Twickenham 23.05.2002
Cairns, David Labour Party Greenock and Inverclyde 22.05.2002
Calton, Patsy Liberal Democrats Cheadle 10.06.2002
Campbell, Menzies Liberal Democrats North East Fife 23.05.2002
Campbell, Ronnie Labour Party Blyth Valley 22.05.2002
Carmichael, Alistair Liberal Democrats Orkney and Shetland 22.05.2002
Casale, Roger Labour Party Wimbledon 22.05.2002
Caton, Martin Labour Party Gower 22.05.2002
Challen, Colin Labour Party Morley and Rothwell 22.05.2002
Chapman, Sydney Conservative Party Chipping Barnet 11.06.2002
Chaytor, David Labour Party Bury North 22.05.2002
Chidgey, David Liberal Democrats Eastleigh 22.05.2002
Clapham, Michael Labour Party Barnsley West and Penistone 13.06.2002
CLARK, HELEN Labour Party Peterborough 10.06.2002
Clarke, Tom Labour Party Coatbridge and Chryston 10.07.2002
Clarke, Tony Labour Party Northampton South 10.07.2002
Clelland, David Labour Party Tyne Bridge 22.05.2002
Clwyd, Ann Labour Party Cynon Valley 02.07.2002
Cohen, Harry Labour Party Leyton and Wanstead 22.05.2002
Coleman, Iain Labour Party Hammersmith and Fulham 09.07.2002
Colman, Tony Labour Party Putney 22.05.2002
Connarty, Michael Labour Party Falkirk East 22.05.2002
Cook, Frank Labour Party Stockton North 25.06.2002
Corbyn, Jeremy Labour Party Islington North 10.07.2002
Cotter, Brian Liberal Democrats Weston-super-Mare 09.07.2002
Cousins, Jim Labour Party Newcastle upon Tyne Central 10.07.2002
Cox, Tom Labour Party Tooting 10.07.2002
Cranston, Ross Labour Party Dudley North 20.06.2002
Crausby, David Labour Party Bolton North East 22.05.2002
Cruddas, Jon Labour Party Dagenham 22.05.2002
Cryer, Ann Labour Party Keighley 10.06.2002
Cryer, John Labour Party Hornchurch 22.05.2002
Cummings, John Labour Party Easington 23.05.2002
Cunningham, Jim Labour Party Coventry South 22.05.2002
Cunningham, Tony Labour Party Workington 22.05.2002
Curry, David Conservative Party Skipton and Ripon 22.05.2002
Curtis-Thomas, Claire Labour Party Crosby 19.06.2002
Daisley, Paul Labour Party Brent East 10.06.2002
Dalyell, Tam Labour Party Linlithgow 22.05.2002
Davey, Edward Liberal Democrats Kingston and Surbiton 23.05.2002
Davey, Valerie Labour Party Bristol West 22.05.2002
David, Wayne Labour Party Caerphilly 22.05.2002
Davidson, Ian Labour Party Glasgow Pollok 22.05.2002
Davies, Denzil Labour Party Llanelli 22.05.2002
Davies, Geraint Labour Party Croydon Central 22.05.2002
Davis, Terry Labour Party Birmingham Hodge Hill 22.05.2002
Dawson, Hilton Labour Party Lancaster and Wyre 08.07.2002
Dean, Janet Labour Party Burton 22.05.2002
Dhanda, Parmjit Labour Party Gloucester 10.07.2002
Dismore, Andrew Labour Party Hendon 22.05.2002
Dobbin, Jim Labour Party Heywood and Middleton 22.05.2002
Dobson, Frank Labour Party Holborn and St Pancras 23.05.2002
Dodds, Nigel Democratic Unionist Party Belfast North 10.07.2002
Donohoe, Brian H Labour Party Cunninghame South 22.05.2002
Doran, Frank Labour Party Aberdeen Central 22.05.2002
Doughty, Sue Liberal Democrats Guildford 22.05.2002
Dowd, Jim Labour Party Lewisham West 10.07.2002
Drew, David Labour Party Stroud 12.06.2002
Drown, Julia Labour Party South Swindon 22.05.2002
Duncan, Peter Conservative Party Galloway and Upper Nithsdale 09.07.2002
Dunwoody, Gwyneth Labour Party Crewe and Nantwich 10.07.2002
Eagle, Angela Labour Party Wallasey 10.07.2002
Edwards, Huw Labour Party Monmouth 22.05.2002
Efford, Clive Labour Party Eltham 22.05.2002
Ellman, Louise Labour Party Liverpool Riverside 22.05.2002
Ennis, Jeff Labour Party Barnsley East and Mexborough 22.05.2002
Etherington, Bill Labour Party Sunderland North 10.06.2002
Evans, Nigel Conservative Party Ribble Valley 22.05.2002
Ewing, Annabelle Scottish National Party Perth 22.05.2002
Fabricant, Michael Conservative Party Lichfield 22.05.2002
Fallon, Michael Conservative Party Sevenoaks 24.07.2002
Farrelly, Paul Labour Party Newcastle-under-Lyme 08.07.2002
Field, Frank Labour Party Birkenhead 08.07.2002
Fisher, Mark Labour Party Stoke-on-Trent Central 22.05.2002
Flight, Howard Conservative Party Arundel and South Downs 22.07.2002
Flook, Adrian Conservative Party Taunton 10.06.2002
Flynn, Paul Labour Party Newport West 22.05.2002
Follett, Barbara Labour Party Stevenage 22.05.2002
Foster, Derek Labour Party Bishop Auckland 22.05.2002
Foster, Don Liberal Democrats Bath 08.07.2002
Foster, Michael Jabez Labour Party Hastings and Rye 08.07.2002
Foulkes, George Labour Party Carrick Cumnock and Doon Valley 09.07.2002
Francis, Hywel Labour Party Aberavon 22.05.2002
Gapes, Mike Labour Party Ilford South 22.05.2002
Gardiner, Barry Labour Party Brent North 22.05.2002
Garnier, Edward Conservative Party Harborough 08.07.2002
George, Andrew Liberal Democrats St Ives 22.05.2002
George, Bruce Labour Party Walsall South 17.07.2002
Gerrard, Neil Labour Party Walthamstow 22.05.2002
Gibson, Ian Labour Party Norwich North 22.05.2002
Gillan, Cheryl Conservative Party Chesham and Amersham 23.05.2002
Godsiff, Roger Labour Party Birmingham Sparkbrook and Small Heath 10.07.2002
Gray, James Conservative Party North Wiltshire 23.05.2002
Grayling, Chris Conservative Party Epsom and Ewell 09.07.2002
Green, Matthew Liberal Democrats Ludlow 24.05.2002
Grieve, Dominic Conservative Party Beaconsfield 24.06.2002
Griffiths, Jane Labour Party Reading East 22.05.2002
Griffiths, Win Labour Party Bridgend 22.05.2002
Grogan, John Labour Party Selby 22.05.2002
Hall, Patrick Labour Party Bedford 10.07.2002
Hamilton, David Labour Party Midlothian 22.05.2002
Hamilton, Fabian Labour Party Leeds North East 23.05.2002
Hammond, Philip Conservative Party Runnymede and Weybridge 18.07.2002
Hancock, Mike Liberal Democrats Portsmouth South 22.05.2002
Harris, Evan Liberal Democrats Oxford West and Abingdon 20.06.2002
Harris, Tom Labour Party Glasgow Cathcart 22.05.2002
Harvey, Nick Liberal Democrats North Devon 10.07.2002
Havard, Dai Labour Party Merthyr Tydfil and Rhymney 26.06.2002
Heath, David Liberal Democrats Somerton and Frome 22.05.2002
Henderson, Doug Labour Party Newcastle upon Tyne North 10.07.2002
Hendrick, Mark Labour Party Preston 04.07.2002
Hendry, Charles Conservative Party Wealden 17.07.2002
Hepburn, Stephen Labour Party Jarrow 22.05.2002
Hermon, Lady Ulster Unionist Party North Down 18.06.2002
Hesford, Stephen Labour Party Wirral West 24.07.2002
Heyes, David Labour Party Ashton under Lyne 10.07.2002
Hinchliffe, David Labour Party Wakefield 24.07.2002
Hoey, Kate Labour Party Vauxhall 10.07.2002
Holmes, Paul Liberal Democrats Chesterfield 23.05.2002
Hood, Jim Labour Party Clydesdale 22.05.2002
Hopkins, Kelvin Labour Party Luton North 22.05.2002
Horam, John Conservative Party Orpington 10.07.2002
Howard, Michael Conservative Party Folkestone and Hythe 17.07.2002
Howarth, George Labour Party Knowsley North and Sefton East 10.07.2002
Hoyle, Lindsay Labour Party Chorley 22.05.2002
Hughes, Simon Liberal Democrats North Southwark and Bermondsey 18.06.2002
Humble, Joan Labour Party Blackpool North and Fleetwood 22.05.2002
Hume, John Social Democratic and Labour Party Foyle 10.07.2002
Hunter, Andrew Conservative Party Basingstoke 04.07.2002
Hurst, Alan Labour Party Braintree 24.05.2002
Iddon, Brian Labour Party Bolton South East 23.05.2002
Illsley, Eric Labour Party Barnsley Central 23.05.2002
Irranca-Davies, Huw Labour Party Ogmore 22.05.2002
Jack, Michael Conservative Party Fylde 17.07.2002
Jackson, Glenda Labour Party Hampstead and Highgate 23.05.2002
Jackson, Helen Labour Party Sheffield Hillsborough 10.07.2002
Jackson, Robert Labour Party Wantage 26.06.2002
Jenkin, Bernard Conservative Party North Essex 10.07.2002
Jenkins, Brian Labour Party Tamworth 22.05.2002
Johnson, Boris Conservative Party Henley 24.07.2002
Jones, Helen Labour Party Warrington North 22.05.2002
Jones, Jon Owen Labour Party Cardiff Central 22.05.2002
Jones, Kevan Labour Party North Durham 22.05.2002
Jones, Lynne Labour Party Birmingham Selly Oak 22.05.2002
Jones, Martyn Labour Party Clwyd South 22.05.2002
Jones, Nigel Liberal Democrats Cheltenham 23.05.2002
Joyce, Eric Labour Party Falkirk West 22.05.2002
Kaufman, Gerald Labour Party Manchester Gorton 22.05.2002
Keen, Alan Labour Party Feltham and Heston 23.05.2002
Keetch, Paul Liberal Democrats Hereford 12.06.2002
Key, Robert Conservative Party Salisbury 10.06.2002
Khabra, Piara S Labour Party Ealing Southall 22.05.2002
Kidney, David Labour Party Stafford 22.05.2002
Kilfoyle, Peter Labour Party Liverpool Walton 10.07.2002
King, Andy Labour Party Rugby and Kenilworth 17.07.2002
King, Oona Labour Party Bethnal Green and Bow 22.05.2002
Kirkbride, Julie Conservative Party Bromsgrove 12.06.2002
Kirkwood, Archy Liberal Democrats Roxburgh and Berwickshire 22.05.2002
Knight, Greg Conservative Party Yorkshire East 22.05.2002
Knight, Jim Labour Party South Dorset 23.05.2002
Kumar, Ashok Labour Party Middlesbrough South and East Cleveland 22.05.2002
Laing, Eleanor Conservative Party Epping Forest 05.07.2002
Lamb, Norman Liberal Democrats North Norfolk 22.05.2002
Lawrence, Jackie Labour Party Preseli Pembrokeshire 22.05.2002
Laws, David Liberal Democrats Yeovil 11.07.2002
Lazarowicz, Mark Labour Party Edinburgh North and Leith 22.05.2002
Lepper, David Labour Party Brighton Pavilion 11.06.2002
Lewis, Julian Conservative Party New Forest East 23.05.2002
Lewis, Terry Labour Party Worsley 22.05.2002
Lloyd, Tony Labour Party Manchester Central 23.05.2002
Llwyd, Elfyn Plaid Cymru Meirionnydd Nant Conwy 22.05.2002
Lucas, Ian Labour Party Wrexham 22.05.2002
Luff, Peter Conservative Party Mid Worcestershire 23.05.2002
Luke, Iain Labour Party Dundee East 22.05.2002
Lyons, John Labour Party Strathkelvin and Bearsden 22.05.2002
Macdonald, Calum Labour Party Western Isles 24.06.2002
MacDougall, John Labour Party Central Fife 09.07.2002
Mackinlay, Andrew Labour Party Thurrock 22.05.2002
Maclean, David Conservative Party Penrith and the Border 24.05.2002
Mactaggart, Fiona Labour Party Slough 10.07.2002
Mahmood, Khalid Labour Party Birmingham Perry Barr 22.05.2002
Mahon, Alice Labour Party Halifax 22.05.2002
Mallaber, Judy Labour Party Amber Valley 10.07.2002
Mann, John Labour Party Bassetlaw 10.07.2002
Marris, Rob Labour Party Wolverhampton South West 08.07.2002
Marsden, Gordon Labour Party Blackpool South 10.07.2002
Marsden, Paul Liberal Democrats Shrewsbury and Atcham 10.06.2002
Marshall, David Labour Party Glasgow Shettleston 22.05.2002
Marshall, Jim Labour Party Leicester South 22.05.2002
Marshall-Andrews, Robert Labour Party Medway 11.07.2002
Martlew, Eric Labour Party Carlisle 23.05.2002
Mates, Michael Conservative Party East Hampshire 24.07.2002
McCabe, Steve Labour Party Birmingham Hall Green 22.05.2002
McCafferty, Chris Labour Party Calder Valley 10.07.2002
McDonagh, Siobhain Labour Party Mitcham and Morden 22.05.2002
McDonnell, John Labour Party Hayes and Harlington 10.06.2002
McFall, John Labour Party Dumbarton 22.05.2002
McGrady, Eddie Social Democratic and Labour Party South Down 10.06.2002
McIntosh, Anne Conservative Party Vale of York 10.06.2002
McKechin, Ann Labour Party Glasgow Maryhill 22.05.2002
McLoughlin, Patrick Conservative Party West Derbyshire 09.07.2002
McNamara, Kevin Labour Party Kingston upon Hull North 05.07.2002
McWalter, Tony Labour Party Hemel Hempstead 17.07.2002
McWilliam, John Labour Party Blaydon 22.05.2002
Meale, Alan Labour Party Mansfield 02.07.2002
Mercer, Patrick Conservative Party Newark 22.05.2002
Mitchell, Andrew Conservative Party Sutton Coldfield 17.07.2002
Mitchell, Austin Labour Party Great Grimsby 26.06.2002
Moffatt, Laura Labour Party Crawley 22.05.2002
Mole, Chris Labour Party Ipswich 23.05.2002
Moore, Michael [R] Liberal Democrats Tweeddale Ettrick and Lauderdale 24.06.2002
Morgan, Julie Labour Party Cardiff North 22.05.2002
Moss, Malcolm Conservative Party North East Cambridgeshire 04.07.2002
Mountford, Kali Labour Party Colne Valley 22.05.2002
Mudie, George Labour Party Leeds East 09.07.2002
Mullin, Chris Labour Party Sunderland South 22.05.2002
Munn, Meg Labour Party Sheffield Heeley 22.05.2002
Murphy, Denis Labour Party Wansbeck 22.05.2002
Naysmith, Doug Labour Party Bristol North West 23.05.2002
Oaten, Mark Liberal Democrats Winchester 23.05.2002
O'Brien, Stephen Conservative Party Eddisbury 02.07.2002
O'Brien, William Labour Party Normanton 09.07.2002
O'Hara, Edward Labour Party Knowsley South 09.07.2002
Olner, Bill Labour Party Nuneaton 23.05.2002
O'Neill, Martin Labour Party Ochil 22.05.2002
Opik, Lembit Liberal Democrats Montgomeryshire 09.07.2002
Organ, Diana Labour Party Forest of Dean 10.07.2002
Osborne, George Conservative Party Tatton 24.07.2002
Ottaway, Richard Conservative Party Croydon South 10.07.2002
Owen, Albert Labour Party Ynys Môn 22.05.2002
Palmer, Nick Labour Party Broxtowe 23.05.2002
Perham, Linda Labour Party Ilford North 22.05.2002
Pickles, Eric Conservative Party Brentwood and Ongar 03.07.2002
Pike, Peter L Labour Party Burnley 10.06.2002
Plaskitt, James Labour Party Warwick and Leamington 04.07.2002
Pollard, Kerry Labour Party St Albans 23.05.2002
Pope, Greg Labour Party Hyndburn 23.05.2002
Pound, Stephen Labour Party Ealing North 22.05.2002
Prentice, Bridget Labour Party Lewisham East 24.07.2002
Prentice, Gordon Labour Party Pendle 08.07.2002
Price, Adam Plaid Cymru Carmarthen East and Dinefwr 22.05.2002
Prisk, Mark Conservative Party Hertford and Stortford 24.07.2002
Prosser, Gwyn Labour Party Dover 04.07.2002
Pugh, John Liberal Democrats Southport 22.05.2002
Purnell, James Labour Party Stalybridge and Hyde 22.05.2002
Quin, Joyce Labour Party Gateshead East and Washington West 22.05.2002
Rapson, Syd Labour Party Portsmouth North 22.05.2002
Reed, Andy Labour Party Loughborough 10.07.2002
Reid, Alan Liberal Democrats Argyll and Bute 25.06.2002
Rendel, David Liberal Democrats Newbury 22.05.2002
Robertson, Angus Scottish National Party Moray 22.05.2002
Robertson, Hugh Conservative Party Faversham and Mid Kent 12.06.2002
Robertson, John Labour Party Glasgow Anniesland 22.05.2002
Robertson, Laurence Conservative Party Tewkesbury 04.07.2002
Robinson, Geoffrey Labour Party Coventry North West 01.07.2002
Robinson, Iris Democratic Unionist Party Strangford 20.06.2002
Rooney, Terry Labour Party Bradford North 10.07.2002
Rosindell, Andrew Conservative Party Romford 20.06.2002
Ross, Ernie Labour Party Dundee West 22.05.2002
Roy, Frank Labour Party Motherwell and Wishaw 22.05.2002
Ruane, Chris Labour Party Vale of Clwyd 22.05.2002
Ruddock, Joan Labour Party Lewisham Deptford 24.05.2002
Russell, Bob Liberal Democrats Colchester 23.05.2002
Russell, Christine Labour Party City of Chester 22.05.2002
Salmond, Alex Scottish National Party Banff and Buchan 11.06.2002
Salter, Martin Labour Party Reading West 17.07.2002
Sanders, Adrian Liberal Democrats Torbay 10.07.2002
Sarwar, Mohammad Labour Party Glasgow Govan 22.05.2002
Savidge, Malcolm Labour Party Aberdeen North 22.05.2002
Sawford, Phil Labour Party Kettering 23.05.2002
Sayeed, Jonathan Conservative Party Mid Bedfordshire 11.06.2002
Sedgemore, Brian Labour Party Hackney South and Shoreditch 22.05.2002
Selous, Andrew Conservative Party South West Bedfordshire 08.07.2002
Shaw, Jonathan Labour Party Chatham and Aylesford 04.07.2002
Sheerman, Barry Labour Party Huddersfield 27.06.2002
Sheridan, Jim Labour Party West Renfrewshire 22.05.2002
Shipley, Debra Labour Party Stourbridge 22.05.2002
Simon, Sion Labour Party Birmingham Erdington 19.06.2002
Simpson, Alan Labour Party Nottingham South 22.05.2002
Singh, Marsha Labour Party Bradford West 22.05.2002
Skinner, Dennis Labour Party Bolsover 23.05.2002
Smith, Chris Labour Party Islington South and Finsbury 24.06.2002
Smith, Geraldine Labour Party Morecambe and Lunesdale 22.05.2002
Smith, John P Labour Party Vale of Glamorgan 22.05.2002
Smith, Llew Labour Party Blaenau Gwent 22.05.2002
Smith, Robert Liberal Democrats West Aberdeenshire and Kincardine 25.06.2002
Smyth, Martin Ulster Unionist Party Belfast South 22.05.2002
Soley, Clive Labour Party Ealing, Acton and Shepherd's Bush 18.06.2002
Spelman, Caroline Conservative Party Meriden 22.05.2002
Spicer, Michael Conservative Party West Worcestershire 24.07.2002
Spink, Bob Conservative Party Castle Point 10.07.2002
Steinberg, Gerry Labour Party City of Durham 10.07.2002
Stevenson, George Labour Party Stoke-on-Trent South 24.07.2002
Stewart, David Labour Party Inverness East Nairn and Lochaber 22.05.2002
Stinchcombe, Paul Labour Party Wellingborough 22.05.2002
Strang, Gavin Labour Party Edinburgh East and Musselburgh 04.07.2002
Stringer, Graham Labour Party Manchester Blackley 17.07.2002
Stuart, Gisela Labour Party Birmingham Edgbaston 22.05.2002
Stunell, Andrew Liberal Democrats Hazel Grove 22.05.2002
Swayne, Desmond Conservative Party New Forest West 10.06.2002
Swire, Hugo Conservative Party East Devon 07.11.2002
Syms, Robert Conservative Party Poole 24.07.2002
Tami, Mark Labour Party Alyn and Deeside 22.05.2002
Taylor, David Labour Party North West Leicestershire 22.05.2002
Taylor, John Conservative Party Solihull 22.05.2002
Taylor, Matthew Liberal Democrats Truro and St Austell 08.07.2002
Taylor, Richard INDEPENDENT Wyre Forest 23.05.2002
Taylor, Teddy Conservative Party Rochford and Southend East 10.07.2002
Thomas, Gareth (Clwyd West) Labour Party Clwyd West 22.05.2002
Thomas, Simon Plaid Cymru Ceredigion 22.05.2002
Thurso, John Liberal Democrats Caithness Sutherland and Easter Ross 10.07.2002
Tipping, Paddy Labour Party Sherwood 22.05.2002
Todd, Mark Labour Party South Derbyshire 23.05.2002
Tonge, Jenny Liberal Democrats Richmond Park 22.05.2002
Trend, Michael Conservative Party Windsor 17.07.2002
Trickett, Jon Labour Party Hemsworth 22.05.2002
Truswell, Paul Labour Party Pudsey 24.07.2002
Turner, Desmond Labour Party Brighton Kemptown 22.05.2002
Tyler, Paul Liberal Democrats North Cornwall 23.05.2002
Tynan, Bill Labour Party Hamilton South 09.07.2002
Vaz, Keith Labour Party Leicester East 23.05.2002
Vis, Rudi Labour Party Finchley and Golders Green 17.06.2002
Walley, Joan Labour Party Stoke-on-Trent North 22.05.2002
Walter, Robert Conservative Party North Dorset 10.07.2002
Wareing, Robert N Labour Party Liverpool West Derby 24.05.2002
Watkinson, Angela Conservative Party Upminster 03.07.2002
Watson, Tom Labour Party West Bromwich East 22.05.2002
Watts, Dave Labour Party St Helens North 22.05.2002
Webb, Steve Liberal Democrats Northavon 10.07.2002
Weir, Mike Scottish National Party Angus 23.05.2002
White, Brian Labour Party North East Milton Keynes 22.05.2002
Widdecombe, Ann Conservative Party Maidstone and the Weald 20.06.2002
Wiggin, Bill Conservative Party Leominster 17.06.2002
Williams, Betty Labour Party Conwy 22.05.2002
Williams, Hywel Plaid Cymru Caernarfon 22.05.2002
Williams, Roger Liberal Democrats Brecon and Radnorshire 22.05.2002
Willis, Phil Liberal Democrats Harrogate and Knaresborough 22.05.2002
Wilshire, David Conservative Party Spelthorne 18.06.2002
Winnick, David Labour Party Walsall North 22.05.2002
Winterton, Nicholas Conservative Party Macclesfield 22.05.2002
Wood, Mike Roy Labour Party Batley and Spen 25.06.2002
Woodward, Shaun Labour Party St Helens South 22.05.2002
Worthington, Tony Labour Party Clydebank and Milngavie 18.06.2002
Wray, Jimmy Labour Party Glasgow Baillieston 22.05.2002
Wright, Anthony D Labour Party Great Yarmouth 22.05.2002
Wright, David Labour Party Telford 22.05.2002
Wright, Tony Labour Party Cannock Chase 10.07.2002
Wyatt, Derek Labour Party Sittingbourne and Sheppey 23.05.2002
Younger-Ross, Richard Liberal Democrats Teignbridge 22.05.2002