Early day motion 1223

Main content

Follow this EDM by:

ATTACKS ON PLACES OF WORSHIP

  • Session: 2001-02
  • Date tabled: 30.04.2002
  • Primary sponsor: Corbyn, Jeremy
  • Sponsors:

    That this House is appalled that a North London synagogue has been daubed with racist graffiti; expresses its sympathy to the members; condemns any attacks on places of worship of any religion; and calls for respect and tolerance of all faiths.

Filter EDMs by:

Total number of signatures: 157

  1. Show:

    Close

    Glossary

    Supported by:
    A list of all MPs that have signed and support the motion.
    Withdrawn:
    A list of MPs that have withdrawn their signature from the motion.

Showing 157 out of 157

Name Party Constituency Date Signed
Abbott, Diane Labour Party Hackney North and Stoke Newington 30.04.2002
Ainsworth, Peter Conservative Party East Surrey 23.07.2002
Amess, David Conservative Party Southend West 13.06.2002
Anderson, Donald Labour Party Swansea East 07.05.2002
Austin, John Labour Party Erith and Thamesmead 30.04.2002
Baker, Norman Liberal Democrats Lewes 08.05.2002
Banks, Tony Labour Party West Ham 30.04.2002
Barnes, Harry Labour Party North East Derbyshire 07.05.2002
Baron, John Conservative Party Billericay 24.05.2002
Barrett, John Liberal Democrats Edinburgh West 07.05.2002
Beggs, Roy Ulster Unionist Party East Antrim 08.05.2002
Bellingham, Henry Conservative Party North West Norfolk 14.05.2002
Best, Harold Labour Party Leeds North West 07.05.2002
Bottomley, Peter Conservative Party Worthing West 02.05.2002
Bradley, Peter Labour Party The Wrekin 01.05.2002
Brazier, Julian Conservative Party Canterbury 12.06.2002
Breed, Colin Liberal Democrats South East Cornwall 07.05.2002
Brown, Russell Labour Party Dumfries 01.05.2002
Bryant, Chris Labour Party Rhondda 09.05.2002
Burden, Richard Labour Party Birmingham Northfield 10.05.2002
Burnside, David Ulster Unionist Party South Antrim 02.05.2002
Cable, Vincent Liberal Democrats Twickenham 01.05.2002
Caton, Martin Labour Party Gower 01.05.2002
Chaytor, David Labour Party Bury North 02.05.2002
Clarke, Tony Labour Party Northampton South 08.05.2002
Corbyn, Jeremy Labour Party Islington North 30.04.2002
Cousins, Jim Labour Party Newcastle upon Tyne Central 08.05.2002
Cox, Tom Labour Party Tooting 02.05.2002
Cryer, Ann Labour Party Keighley 13.05.2002
Cryer, John Labour Party Hornchurch 14.05.2002
Cummings, John Labour Party Easington 01.05.2002
Daisley, Paul Labour Party Brent East 09.05.2002
Davey, Edward Liberal Democrats Kingston and Surbiton 16.05.2002
Davey, Valerie Labour Party Bristol West 07.05.2002
Davidson, Ian Labour Party Glasgow Pollok 02.05.2002
Davies, Denzil Labour Party Llanelli 14.05.2002
Davis, Terry Labour Party Birmingham Hodge Hill 01.05.2002
Dismore, Andrew Labour Party Hendon 01.05.2002
Doughty, Sue Liberal Democrats Guildford 07.05.2002
Drew, David Labour Party Stroud 09.05.2002
Duncan, Alan Conservative Party Rutland and Melton 22.05.2002
Duncan, Peter Conservative Party Galloway and Upper Nithsdale 08.05.2002
Dunwoody, Gwyneth Labour Party Crewe and Nantwich 13.05.2002
Ellman, Louise Labour Party Liverpool Riverside 24.09.2002
Etherington, Bill Labour Party Sunderland North 02.05.2002
Evans, Nigel Conservative Party Ribble Valley 21.05.2002
Ewing, Annabelle Scottish National Party Perth 01.05.2002
Fabricant, Michael Conservative Party Lichfield 01.05.2002
Flook, Adrian Conservative Party Taunton 10.06.2002
Francis, Hywel Labour Party Aberavon 07.05.2002
Francois, Mark Conservative Party Rayleigh 16.05.2002
Galloway, George Labour Party Glasgow Kelvin 10.06.2002
Garnier, Edward Conservative Party Harborough 13.06.2002
George, Andrew Liberal Democrats St Ives 09.05.2002
Gerrard, Neil Labour Party Walthamstow 30.04.2002
Gibson, Ian Labour Party Norwich North 01.05.2002
Gillan, Cheryl Conservative Party Chesham and Amersham 08.05.2002
Goodman, Paul Conservative Party Wycombe 11.07.2002
Gray, James Conservative Party North Wiltshire 22.05.2002
Grayling, Chris Conservative Party Epsom and Ewell 07.05.2002
Green, Matthew Liberal Democrats Ludlow 10.05.2002
Grieve, Dominic Conservative Party Beaconsfield 23.05.2002
Griffiths, Jane Labour Party Reading East 10.05.2002
Griffiths, Win Labour Party Bridgend 01.05.2002
Hammond, Philip Conservative Party Runnymede and Weybridge 26.06.2002
Hancock, Mike Liberal Democrats Portsmouth South 01.05.2002
Hendry, Charles Conservative Party Wealden 13.05.2002
Hermon, Lady Ulster Unionist Party North Down 08.05.2002
Holmes, Paul Liberal Democrats Chesterfield 08.05.2002
Hopkins, Kelvin Labour Party Luton North 01.05.2002
Howard, Michael Conservative Party Folkestone and Hythe 10.06.2002
Hoyle, Lindsay Labour Party Chorley 13.05.2002
Hunter, Andrew Conservative Party Basingstoke 17.07.2002
Iddon, Brian Labour Party Bolton South East 01.05.2002
Jackson, Glenda Labour Party Hampstead and Highgate 08.05.2002
Jones, Lynne Labour Party Birmingham Selly Oak 02.05.2002
Jones, Nigel Liberal Democrats Cheltenham 07.05.2002
Khabra, Piara S Labour Party Ealing Southall 01.05.2002
Kirkbride, Julie Conservative Party Bromsgrove 12.06.2002
Knight, Jim Labour Party South Dorset 10.05.2002
Kumar, Ashok Labour Party Middlesbrough South and East Cleveland 08.05.2002
Laing, Eleanor Conservative Party Epping Forest 05.07.2002
Lepper, David Labour Party Brighton Pavilion 02.05.2002
Lewis, Julian Conservative Party New Forest East 01.05.2002
Lloyd, Tony Labour Party Manchester Central 09.05.2002
Llwyd, Elfyn Plaid Cymru Meirionnydd Nant Conwy 01.05.2002
Luff, Peter Conservative Party Mid Worcestershire 11.07.2002
MacKay, Andrew Conservative Party Bracknell 01.05.2002
Maclean, David Conservative Party Penrith and the Border 24.05.2002
Mahon, Alice Labour Party Halifax 01.05.2002
Mallaber, Judy Labour Party Amber Valley 09.05.2002
Marris, Rob Labour Party Wolverhampton South West 21.05.2002
Marsden, Gordon Labour Party Blackpool South 01.05.2002
Marsden, Paul Liberal Democrats Shrewsbury and Atcham 07.05.2002
Martlew, Eric Labour Party Carlisle 13.05.2002
Mates, Michael Conservative Party East Hampshire 23.05.2002
McCafferty, Chris Labour Party Calder Valley 22.05.2002
McDonagh, Siobhain Labour Party Mitcham and Morden 07.11.2002
McDonnell, John Labour Party Hayes and Harlington 30.04.2002
McIntosh, Anne Conservative Party Vale of York 06.11.2002
McNamara, Kevin Labour Party Kingston upon Hull North 07.05.2002
McWalter, Tony Labour Party Hemel Hempstead 31.10.2002
Moffatt, Laura Labour Party Crawley 10.05.2002
Moore, Michael Liberal Democrats Tweeddale Ettrick and Lauderdale 22.05.2002
Moss, Malcolm Conservative Party North East Cambridgeshire 11.06.2002
O'Brien, Stephen Conservative Party Eddisbury 15.05.2002
O'Brien, William Labour Party Normanton 01.05.2002
O'Hara, Edward Labour Party Knowsley South 09.05.2002
Ottaway, Richard Conservative Party Croydon South 18.06.2002
Perham, Linda Labour Party Ilford North 08.05.2002
Pickles, Eric Conservative Party Brentwood and Ongar 03.07.2002
Pike, Peter L Labour Party Burnley 14.05.2002
Pope, Greg Labour Party Hyndburn 23.05.2002
Pound, Stephen Labour Party Ealing North 08.05.2002
Price, Adam Plaid Cymru Carmarthen East and Dinefwr 27.06.2002
Rapson, Syd Labour Party Portsmouth North 07.05.2002
Robertson, Angus Scottish National Party Moray 07.05.2002
Rosindell, Andrew Conservative Party Romford 01.05.2002
Ruane, Chris Labour Party Vale of Clwyd 23.05.2002
Russell, Bob Liberal Democrats Colchester 01.05.2002
Salmond, Alex Scottish National Party Banff and Buchan 05.07.2002
Sarwar, Mohammad Labour Party Glasgow Govan 18.06.2002
Sayeed, Jonathan Conservative Party Mid Bedfordshire 14.05.2002
Sedgemore, Brian Labour Party Hackney South and Shoreditch 01.05.2002
Selous, Andrew Conservative Party South West Bedfordshire 22.05.2002
Simpson, Alan Labour Party Nottingham South 01.05.2002
Singh, Marsha Labour Party Bradford West 13.06.2002
Skinner, Dennis Labour Party Bolsover 08.05.2002
Smith, John P Labour Party Vale of Glamorgan 20.05.2002
Smyth, Martin Ulster Unionist Party Belfast South 01.05.2002
Spelman, Caroline Conservative Party Meriden 13.05.2002
Spink, Bob Conservative Party Castle Point 08.05.2002
Streeter, Gary Conservative Party South West Devon 11.06.2002
Stunell, Andrew Liberal Democrats Hazel Grove 11.06.2002
Swayne, Desmond Conservative Party New Forest West 09.05.2002
Swire, Hugo Conservative Party East Devon 23.05.2002
Taylor, David Labour Party North West Leicestershire 01.05.2002
Thomas, Simon Plaid Cymru Ceredigion 02.05.2002
Todd, Mark Labour Party South Derbyshire 16.05.2002
Tonge, Jenny Liberal Democrats Richmond Park 20.05.2002
Trickett, Jon Labour Party Hemsworth 01.05.2002
Tyler, Paul Liberal Democrats North Cornwall 02.05.2002
Tynan, Bill Labour Party Hamilton South 09.05.2002
Vaz, Keith Labour Party Leicester East 01.05.2002
Vis, Rudi Labour Party Finchley and Golders Green 16.05.2002
Wareing, Robert N Labour Party Liverpool West Derby 01.05.2002
Waterson, Nigel Conservative Party Eastbourne 23.05.2002
Watkinson, Angela Conservative Party Upminster 10.05.2002
Weir, Mike Scottish National Party Angus 10.05.2002
Widdecombe, Ann Conservative Party Maidstone and the Weald 13.05.2002
Wiggin, Bill Conservative Party Leominster 22.05.2002
Williams, Hywel Plaid Cymru Caernarfon 08.05.2002
Winnick, David Labour Party Walsall North 01.05.2002
Worthington, Tony Labour Party Clydebank and Milngavie 02.05.2002
Wright, David Labour Party Telford 21.05.2002
Wyatt, Derek Labour Party Sittingbourne and Sheppey 07.05.2002
Younger-Ross, Richard Liberal Democrats Teignbridge 20.05.2002