Membership - Communities and Local Government Committee

Mr Clive Betts was elected as Chair of the Communities and Local Government Committee on Thursday 18 June 2015. The remaining members of the Committee were appointed by the House on Monday 13 July 2015.

On Monday 26 October 2015 the House appointed Liz Kendall to the Committee and discharged Angela Rayner. On Monday 7 March 2016, the House appointed Jim McMahon to the Committee and discharged Jo Cox.

Member Party
Mr Clive Betts (Chair) Labour
Bob Blackman Conservative
Helen Hayes Labour
Kevin Hollinrake Conservative
Liz Kendall Labour
Julian Knight Conservative
David Mackintosh Conservative
Jim McMahon Labour (Co-op)
Mr Mark Prisk Conservative
Mary Robinson Conservative
Alison Thewliss Scottish National Party