LORDS

Secondary Legislation Scrutiny Committee - membership

The Members of the Committee were appointed on 27 June 2017.

Member Affiliation
Lord Trefgarne (Chairman) Conservative
Lord Faulkner of Worcester Labour
Baroness Finn Conservative
Lord Goddard of Stockport Liberal Democrat
Baroness Gould of Potternewton Labour
Lord Haskel Labour
Lord Janvrin Crossbench
Lord Kirkwood of Kirkhope Liberal Democrat
Baroness O'Loan Crossbench
Lord Sherbourne of Didsbury Conservative
Baroness Watkins of Tavistock Crossbench

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014 and 25 February 2016.