LORDS

International Relations Committee - membership

The Members of the Committee were appointed on 27 June 2017.

Member Affiliation
Lord Howell of Guildford (Chairman) Conservative
Lord Balfe Conservative
Baroness Coussins Crossbench
Lord Grocott Labour
Lord Hannay of Chiswick Crossbench
Baroness Helic Conservative
Baroness Hilton of Eggardon Labour
Lord Jopling Conservative
Lord Purvis of Tweed Liberal Democrat
Lord Reid of Cardowan Labour
Baroness Smith of Newnham Liberal Democrat
Lord Wood of Anfield Labour

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014 and 25 February 2016.