LORDS

EU Sub-Committee G - Social Policies and Consumer Protection - Membership

The Members of the Committee were appointed on 22 June 2010.

Member Affiliation
Baroness Young of Hornsey (Chairman) Crossbench
Viscount Bridgeman Conservative
Lord Cotter Liberal Democrat
Earl of Courtown Conservative
Lord Eames Crossbench
Lord Foulkes of Cumnock Labour/Co-operative
Baroness Henig Labour
Lord Lexden Conservative
Baroness Prosser Labour
Baroness Scott of Needham Market Liberal Democrat
Lord Skidelsky Crossbench
Lord Whitty Labour

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014 and 25 February 2016.