LORDS

Economic Affairs Committee - membership

The Members of the Committee were appointed on 25 May 2016.

Member Affiliation
Lord Hollick (Chairman) Labour
Baroness Bowles of Berkhamsted Liberal Democrat
Lord Burns Crossbench
Lord Darling of Roulanish Labour
Lord Forsyth of Drumlean Conservative
Lord Kerr of Kinlochard Crossbench
Lord Lamont of Lerwick Conservative
Lord Layard Labour
Lord Livermore Labour
Lord Sharkey Liberal Democrat
Lord Tugendhat Conservative
Lord Turnbull Crossbench
Baroness Wheatcroft Conservative

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014 and 25 February 2016.