LORDS

Delegated Powers and Regulatory Reform Committee - Membership

The Members of the Committee were appointed on 27 June 2017.

Member Affiliation
Lord Blencathra (Chairman) Conservative
Baroness Dean of Thornton-le-Fylde Labour
Lord Flight Conservative
Lord Jones Labour
Lord Lisvane Crossbench
Lord Moynihan Conservative
Lord Rowlands Labour
Lord Thomas of Gresford Liberal Democrat
Lord Thurlow Crossbench
Lord Tyler Liberal Democrat

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014 and 25 February 2016.