JOINT

Draft Investigatory Powers Bill Joint Committee - membership

The Commons Members of this Committee were appointed on 5 November 2015. The Lords Members of this Committee were appointed on 25 November 2015.

Member Affiliation
Lord Murphy of Torfaen (Chairman) Labour
Victoria Atkins MP Conservative
Suella Fernandes MP Conservative
Rt Hon David Hanson MP Labour
Shabana Mahmood MP Labour
Stuart C McDonald MP SNP
Dr Andrew Murrison MP Conservative
Matt Warman MP Conservative
Baroness Browning Conservative
Lord Butler of Brockwell Crossbench
Bishop of Chester Bishops
Lord Hart of Chilton Labour
Lord Henley Conservative
Lord Strasburger Liberal Democrat

Related information

Register of Lords' Interests

Committee members are required to register any financial and non-financial interests that a reasonable member of the public might think would influence their actions in Parliament.

How does the Register of Lords' Interests work?

The Code of Conduct for Members of the House of Lords was adopted on 30 November 2009 and amended on 30 March 2010, 12 June 2014 and 25 February 2016.