COMMONS

Health Committee – membership

On 9 June 2010, the Rt Hon Stephen Dorrell was elected Chair of the Health Committee. Ten further members of the Committee were appointed on 12 July 2010. On 4 June 2014, the Rt Hon Stephen Dorrell was discharged from the Committee. He was succeeded by Dr Sarah Wollaston who was elected Chair on 18 June 2014. On Monday 27 June 2011 Nadine Dorries was discharged from the Committee and Dr Daniel Poulter added. On Monday 24 October 2011 Yvonne Fovargue was discharged from the Committee and Barbara Keeley added. On Monday 29 October 2012 Dr Daniel Poulter was discharged from the Committee and Andrew Percy added. On Monday 17 June 2013 Chris Skidmore was discharged from the Committee and Charlotte Leslie added. On 7 July 2014 Robert Jenrick was added following the election of Dr Sarah Wollaston to the position of Chair.

Member Party
Dr Sarah Wollaston (Chair) Conservative
Rosie Cooper Labour
Andrew George Liberal Democrat
Robert Jenrick Conservative
Barbara Keeley Labour
Charlotte Leslie Conservative
Grahame M. Morris Labour
Andrew Percy Conservative
Mr Virendra Sharma Labour
David Tredinnick Conservative
Valerie Vaz Labour