Lord Oates

Leave of Absence: 05 September 2017

The Lord Oates
The Lord Oates
Jonathan Oates
05 October 2015
Liberal Democrat

UK Parliament

Committee House Date
EU Justice Sub-Committee Jan 2016 - Sep 2017

Political Life

Job title Organisation Date
Deputy Council Leader Royal Borough of Kingston 1997 - 1998
Local Councillor Royal Borough of Kingston 1994 - 1998

Professional Life

Job title Organisation Date
Chief of Staff to Deputy Prime Minister HM Government 2010 - 2015
Director of Communications Liberal Democrats 2009 - 2010
Director Bell Pottinger 2008 - 2009
Director of Communications Liberal Democrats 2007 - 2008
Director Bell Pottinger 2004 - 2007
Associate Mark Boland and Associates 2002 - 2004
Policy and Communications Co-ordinator Youth Justice Board 2001 - 2002