Baroness Hayter of Kentish Town

The Baroness Hayter of Kentish Town
Dianne Hayter
22 June 2010
Labour

UK Parliament

Post Date
Shadow Spokesperson (Equalities and Women's Issues) Sep 2015 -
Shadow Spokesperson (Business, Innovation and Skills) Sep 2012 -
Shadow Spokesperson (Cabinet Office) Sep 2012 -
Opposition Whip (Lords) Oct 2011 - Sep 2015
Committee House Date
Draft Defamation Bill (Joint Committee) Mar 2011 - Oct 2011

Political Life

Job title Organisation Date
Chair Labour Party NEC 2007 - 2008
Member Labour Party NEC 1998 - 2010

Professional Life

Job title Organisation Date
Chair Legal Services Consumer Panel 2009 - 2010
Member Board for Actuarial Standards 2006 - 2011
Member Insolvency Practices Council 2006 - 2010
Vice Chair Financial Services Consumer Panel 2001 - 2005
Member National Consumer Council 2001 - 01 Jan 2008
Member National Patient Safety Agency 2001 - 2004
Member Determinations Panel, the Pensions Regulator 2005 - 2010
Director of Corporate Affairs Wellcome Trust 1996 - 1999
Chief Executive European PLP 1990 - 01 Jan 1996
Director Alcohol Concern 1984 - 1990

Public Life

Job title Organisation Date
JP Camberwell Magistrates Court 1976 - 1990
Member Royal Commission on Criminal Procedure 1978 - 1980