Lord Stevenson of Balmacara

The Lord Stevenson of Balmacara
Robert Wilfred Stevenson
13 July 2010
Labour

UK Parliament

Post Date
Opposition Whip (Lords) Oct 2011 -
Shadow Spokesperson (Business, Innovation and Skills) Sep 2011 -
Shadow Spokesperson (Culture, Media and Sport) Oct 2010 -
Committee House Date
Intellectual Property (Unjustified Threats) Bill [HL] Special Public Bill Committee Sep 2016 -
Communications Committee Nov 2010 - Jan 2011

Professional Life

Job title Organisation Date
Secretary and Academic Registrar Napier College, Edinburgh 1974 - 1987
Director British Film Institute 1988 - 1997
Director Smith Insititute 1997 - 2009
Senior Policy Adviser 10 Downing Street 2009 - 2010

Public Life

Job title Organisation Date
Chair Foundation for Credit Counselling 2011 - 2015
Governor and Deputy Chair Chiltern Way Federation 2010 - 2014