Lord Llewellyn of Steep

Leave of Absence: 01 November 2016

The Rt Hon. the Lord Llewellyn of Steep OBE
The Rt Hon. the Lord Llewellyn of Steep OBE
Edward David Gerard Llewellyn
20 October 2016
Conservative

Political Life

Job title Organisation Date
British Ambassador to France FCO 2016 -
Chief of Staff to the Prime Minister Government 2010 - 2016
Chief of Staff Leader of Her Majesty's Opposition 2005 - 2010
Chief of Staff Lord Ashdown, High Representative, Sarajevo 2002 - 2005
Member Cabinet of the European Commissioner for External Relations 1999 - 2002
Member Office of the High Representative, Sarajevo 1997 - 1999
Personal Advisor Governor of Hong Kong 1992 - 1997
Private Secretary Baroness Thatcher Nov 1990 - Oct 1991
Member Conservative Research Dept 1988 - 1992