Lord Hardie

Leave of Absence: 04 July 2016

The Rt Hon. the Lord Hardie QC
The Rt Hon. the Lord Hardie QC
Andrew Rutherford Hardie
21 May 1997
Crossbench

UK Parliament

Committee House Date
Mental Capacity Act 2005 Committee May 2013 - Feb 2014

Political Life

Job title Organisation Date
Lord Advocate 1997 - 2000

Professional Life

Job title Organisation Date
Senator College of Justice in Scotland 2000 - 2012
Honorary Bencher Lincoln's Inn 1998 -
Dean Faculty of Advocates 1994 - 1997
Treasurer Faculty of Advocates 1989 - 1994
Queen's Counsel Faculty of Advocates 1985 - 2000
Member Faculty of Advocates 1973 - 1985