Lord Griffiths of Burry Port

The Lord Griffiths of Burry Port
Leslie John Griffiths
30 June 2004
Labour

UK Parliament

Committee House Date
Ecclesiastical Committee (Joint Committee) Jul 2015 -
Ecclesiastical Committee (Joint Committee) Jul 2010 - Mar 2015

Professional Life

Job title Organisation Date
Methodist Minister Wesley's Chapel 1973 -
Minister of Religion The Methodist Church 1970 -
University Lecturer St David's College, Lampeter 1964 - 1967
Superintendent Minister Wesley's Chapel 1996 -

Public Life

Job title Organisation Date
Chairman Central Schools of London 2011 -
President The Boys' Brigade 2011 -
Canon St Paul's Cathedral 2000 -
Vice Chair Haiti APPG 2010 -
Vice Chair Cambodia APPG 2011 -