Lord Collins of Highbury

The Lord Collins of Highbury
Raymond Edward Harry Collins
20 January 2011
Labour

UK Parliament

Post Date
Shadow Spokesperson (Foreign and Commonwealth Affairs) Sep 2015 -
Shadow Spokesperson (International Development) Mar 2013 -
Shadow Spokesperson (Work and Pensions) Sep 2012 - Mar 2013
Opposition Whip (Lords) Oct 2011 -
Committee House Date
Finance Committee (Lords) Sep 2016 -

Political Life

Job title Organisation Date
General Secretary The Labour Party 2008 - 2011
Member Labour Party National Constitutional Committee 2001 - 2008
Member Labour Party National Policy Forum 1997 - 2003

Professional Life

Job title Organisation Date
Assistant General Secretary Unite the Union (Transport and General Workers Union) 1999 - 2008
National Officer Transport and General Workers Union 1984 - 1999