Lord Carswell

The Rt Hon. the Lord Carswell
Robert Douglas Carswell
12 January 2004
Crossbench

UK Parliament

Committee House Date
Consolidation Bills (Joint Committee) Jun 2015 -
Consolidation Bills (Joint Committee) Nov 2009 - Mar 2015

Professional Life

Job title Organisation Date
Barrister Bar of Nothern Ireland 1957 - 1984
High Court Judge Northern Ireland Supreme Court of Judicature 1984 - 1993
Lord Chief Justice Northern Ireland Supreme Court of Judicature 1997 - 2004
Lord of Appeal in Ordinary House of Lords 2004 - 2009
Lord Justice of Appeal Northern Ireland Supreme Court of Judicature 1993 - 1997

Public Life

Job title Organisation Date
Chairman of Council University of Ulster 1984 - 1994
Chancellor Diocese of Armagh and Diocese of Down and Dromore 1990 - 1997