The Lord Bishop of Derby

The Rt Rev. the Lord Bishop of Derby
Alastair Llewellyn John Redfern
29 March 2010
Bishops

Contact Details

The Rt Rev. the Lord Bishop of Derby

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Tel: 020 7219 5353

Email: [email protected]

External/Private Office

The Bishop's House, 6 King Street, Duffield, Belper, DE56 4EU

Tel: 01332 840 132

Email: [email protected]

Web & Social media

What you need to know when writing to a member of the House of Lords.

UK Parliament

Committee House Date
Sexual Violence in Conflict Committee Jun 2015 - Mar 2016
Draft Modern Slavery Bill Jan 2014 - Apr 2014

Political Life

Job title Organisation Date
Chair Inner City Renewal Group in Derby 2013 -

Professional Life

Job title Organisation Date
Bishop of Derby Derby Diocese, Church of England 2005 -
Prebendary Canon Diocese of Lincoln 2000 - 2005
Dean of Stamford Diocese of Lincoln 1998 - 2005
Suffragan Bishop of Grantham Lincoln Diocese, Church of England 1997 - 2005
Director of Training Diocese of Bristol 1991 - 1997
Canon Residentiary Bristol Cathedral, Diocese of Bristol 1987 - 1997
Tutor Ripon College, Cuddesden 1979 - 1987
Assistant Curate St Michael and All Angels, Tettenhall Regis, Diocese of Lichfield 1976 - 1979

Public Life

Job title Organisation Date
Trustee Churches' Legislation Advisory Service (CLAS) 2013 -
Vice President Derbyshire Community Foundation 2013 -
Co-Chair Inter Faith Network 2010 - 2012
Trustee Christian Aid 2010 -
Member University Court - The University of Derby 2007 -
Chair of Trustees Multi-Faith Centre Derby 2005 -
Trustee Derbyshire Community Foundation 2005 - 2013