Baroness Donaghy

The Baroness Donaghy CBE FRSA
Rita Margaret Donaghy
26 June 2010
Labour

UK Parliament

Committee House Date
EU Internal Market Sub-Committee Jun 2015 -
Information Committee (Lords) Jun 2014 - Aug 2016
Personal Service Companies Nov 2013 - Mar 2014

Professional Life

Job title Organisation Date
Chair Advisory Conciliation and Arbitration Service 2000 - 2007
Assistant Registrar, then Permanent Secretary Students Union University of London Institute of Education 1968 - 2000

Public Life

Job title Organisation Date
Member MOD's Locally Employed Civilians Assurance Committee 2016 -
Chair Inquiry into Construction Fatal Accidents 2007 - 2009
Acting Chair Committee on Standards in Public Life 2007 -
Non-Executive Director King’s College Hospital 2006 - 2009
Member Committee on Standards in Public Life 2001 - 2007
President TUC 1999 - 2000
Member Low Pay Commission 1997 - 2000
President National and Local Government Officers Association 1989 - 1990
Member TUC General Council 1987 - 2000
Member National Executive Council NALGO/UNISON 1973 - 2000