Rt Hon Sir Malcolm Rifkind QC

Retired: 30 March 2015
Rt Hon Sir Malcolm Rifkind QC

Constituency

  • Kensington 2010 - 2015
  • Kensington & Chelsea 2005 - 2010
  • Edinburgh, Pentlands 1992 - 1997
  • Edinburgh, Pentlands 1987 - 1992
  • Edinburgh, Pentlands 1983 - 1987
  • Edinburgh, Pentlands 1979 - 1983
  • Edinburgh, Pentlands 1974 - 1979
  • Edinburgh, Pentlands 1974 - 1974

Party

  • Independent 2015 - 2015
  • Conservative 1974 - 2015

Member of Parliament

  • 05 May 2005 - 30 March 2015
  • 28 February 1974 - 01 May 1997

Biography

Electoral history

Post Date
Member for Kensington 2010-15
Member for Kensington & Chelsea 2005-10
Contested Edinburgh, Pentlands General Election 2001
Contested Edinburgh, Pentlands General Election 1997
Member for Edinburgh, Pentlands 1974-97
Contested Edinburgh Central General Election 1970

Parliamentary career

Post Date
Shadow Secretary of State for Work and Pensions 2005-05
Foreign Secretary 1995-97
Secretary of State for Defence 1992-95
Secretary of State for Transport 1990-92
Secretary of State for Scottish Office 1986-90
Minister of State (Foreign and Commonwealth Office) 1983-86
Parliamentary Under-Secretary (Foreign and Commonwealth Office) (Overseas Development) 1982-83
Parliamentary Under-Secretary (Scottish Office) 1979-82

Select committees

Post House Date
National Security Strategy (Joint Committee) Commons 2010-15
Intelligence and Security (Joint Committee) (Chair) Commons 2010-15
Intelligence and Security (Joint Committee) Commons 2010-15
National Security Strategy (Joint Committee) Commons 2010-10
Liaison Committee (Commons) Commons 2009-10
Standards and Privileges (Chair) Commons 2009-10
Standards and Privileges Commons 2009-10
Committee on Issue of Privilege (Police Searches on Parliamentary Estate) Commons 2009-10
Conventions (Joint Committee) Commons 2006-06
Overseas Development Commons 1978-79