Richard Harrington MP

Watford
Richard Harrington
Conservative

Electoral history

Constituency Date
Member for Watford May 2015 -
Member for Watford May 2010 - Mar 2015

Parliamentary career* Current Government Post

Post Date
* Parliamentary Under Secretary for Home Office (Jointly with Department for Communities and Local Government and Department for International Development) Sep 2015 -
* Parliamentary Under Secretary for Department for Communities and Local Government (Jointly with Home Office and Department for International Development) Sep 2015 -
* Parliamentary Under Secretary for Department for International Development (Jointly with Home Office and Department for Communities and Local Government) Sep 2015 -

Select committees

Committee House Date
International Development Committee Jul 2010 - Nov 2012

Political Interests

Youth unemployment, local transport infrastructure, business and enterprise, Treasury, apprenticeships

Countries of interest

Kashmir, Middle East, Pakistan