Mr Henry Bellingham

General Election: 30 March 2015
Mr Henry Bellingham

Constituency

  • North West Norfolk 2010 - 2015
  • North West Norfolk 2005 - 2010
  • North West Norfolk 2001 - 2005
  • North West Norfolk 1992 - 1997
  • North West Norfolk 1987 - 1992
  • North West Norfolk 1983 - 1987

Party

  • Conservative 1983 - 2015

Member of Parliament

  • 07 June 2001 - 30 March 2015
  • 09 June 1983 - 01 May 1997

Biography

Electoral history

Post Date
Member for North West Norfolk 2001-15
Contested North West Norfolk General Election 1997
Member for North West Norfolk 1983-97

Parliamentary career

Post Date
Parliamentary Under-Secretary (Foreign and Commonwealth Office) 2010-12
Shadow Minister (Justice) 2006-10
Opposition Whip (Commons) 2005-06
Shadow Minister (Business, Innovation and Skills) 2003-05
Shadow Minister (Trade and Industry) 2002-03

Select committees

Post House Date
High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) Commons 2014-15
Trade & Industry Commons 2002-03
Northern Ireland Affairs Committee Commons 2001-02
Environment Commons 1987-91