Rt Hon Francis Maude

Retired: 30 March 2015
Rt Hon Francis Maude

Constituency

  • Horsham 2010 - 2015
  • Horsham 2005 - 2010
  • Horsham 2001 - 2005
  • Horsham 1997 - 2001
  • North Warwickshire 1987 - 1992
  • North Warwickshire 1983 - 1987

Party

  • Conservative 1983 - 2015

Member of Parliament

  • 01 May 1997 - 30 March 2015
  • 09 June 1983 - 09 April 1992

Biography

Electoral history

Post Date
Member for Horsham 1997-15
Member for North Warwickshire 1983-92

Parliamentary career

Post Date
Minister for the Cabinet Office and Paymaster General (Cabinet Office) 2010-15
Shadow Minister (Cabinet Office) 2007-10
Without portfolio 2005-07
Shadow Secretary of State (Foreign Affairs) 2000-01
Shadow Chancellor of the Exchequer 1998-00
Shadow Secretary of State for Culture, Media and Sport (also Shadow Deputy Prime Minister) 1997-98
Financial Secretary (HM Treasury) 1990-92
Minister of State (Foreign and Commonwealth Office) 1989-90
Parliamentary Under-Secretary (Department of Trade and Industry) 1987-89
Assistant Whip (HM Treasury) 1985-87

Other posts

Post Date
Party Chair, Conservative Party 2005-07

Select committees

Post House Date
Public Accounts Committee Commons 1990-92