Rt Hon David Davis

General Election: 30 March 2015
Rt Hon David Davis

Constituency

  • Haltemprice and Howden 2010 - 2015
  • Haltemprice & Howden 2008 - 2010
  • Haltemprice & Howden 2005 - 2008
  • Haltemprice & Howden 2001 - 2005
  • Haltemprice & Howden 1997 - 2001
  • Boothferry 1992 - 1997
  • Boothferry 1987 - 1992

Party

  • Conservative 1987 - 2015

Member of Parliament

  • 11 July 2008 - 30 March 2015
  • 11 June 1987 - 18 June 2008

Biography

Electoral history

Post Date
Member for Haltemprice and Howden 2010-15
Member for Haltemprice & Howden 2008-10
Member for Haltemprice & Howden 1997-08
Member for Boothferry 1987-97

Parliamentary career

Post Date
Shadow Secretary of State (Home Office) 2003-08
Shadow Lord Chancellor and Shadow Secretary of State for Justice (also Shadow Minister for London) 2002-03
Without portfolio 2001-02
Minister of State (Foreign and Commonwealth Office) 1994-97
Parliamentary Secretary (Duchy of Lancaster Office) 1993-94
Assistant Whip (HM Treasury) 1990-93

Select committees

Post House Date
Liaison Committee (Commons) Commons 1997-01
Public Accounts Committee (Chair) Commons 1997-01
Public Accounts Committee Commons 1997-01