Mr Christopher Chope

General Election: 30 March 2015
Mr Christopher Chope

Constituency

  • Christchurch 2010 - 2015
  • Christchurch 2005 - 2010
  • Christchurch 2001 - 2005
  • Christchurch 1997 - 2001
  • Southampton, Itchen 1987 - 1992
  • Southampton, Itchen 1983 - 1987

Party

  • Conservative 1983 - 2015

Member of Parliament

  • 01 May 1997 - 30 March 2015
  • 09 June 1983 - 09 April 1992

Biography

Electoral history

Post Date
Member for Christchurch 1997-15
Contested Southampton, Itchen General Election 1992
Member for Southampton, Itchen 1983-92

Parliamentary career

Post Date
Shadow Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs) 2003-05
Shadow Spokesperson (Transport) 2002-03
Shadow Spokesperson (Treasury) 2001-02
Shadow Minister (Trade and Industry) 1998-99
Shadow Minister (Environment, Food and Rural Affairs) 1997-98
Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (Roads and Motoring) 1990-92
Parliamentary Under-Secretary (Department of Environment) 1986-90

Other posts

Post Date
Vice-Chair, Conservative Party 1997-98

Select committees

Post House Date
Justice Committee Commons 2013-15
Standards Committee Commons 2013-15
Privileges Committee Commons 2013-15
Standards and Privileges Commons 2012-13
Political and Constitutional Reform Committee Commons 2010-15
Draft Constitutional Renewal Bill (Joint Committee) Commons 2008-08
Administration Committee Commons 2006-10
Procedure Committee Commons 2005-10
Panel of Chairs Commons 2005-15
Trade & Industry Commons 1999-02
Procedure Committee Commons 1983-87