Rt Hon Andrew Mitchell

General Election: 30 March 2015
Rt Hon Andrew Mitchell

Constituency

  • Sutton Coldfield 2010 - 2015
  • Sutton Coldfield 2005 - 2010
  • Sutton Coldfield 2001 - 2005
  • Gedling 1992 - 1997
  • Gedling 1987 - 1992

Party

  • Conservative 1900 - 2015

Member of Parliament

  • 07 June 2001 - 30 March 2015
  • 11 June 1987 - 01 May 1997

Biography

Electoral history

Post Date
Member for Sutton Coldfield 2001-15
Contested Gedling General Election 1997
Member for Gedling 1987-97
Contested Sunderland South General Election 1983

Parliamentary career

Post Date
Parliamentary Secretary to the Treasury and Chief Whip 2012-12
Secretary of State for International Development 2010-12
Shadow Secretary of State (Home Office) 2005-10
Shadow Minister (Home Affairs) 2004-05
Shadow Minister (Treasury) 2003-04
Parliamentary Under-Secretary (Department of Social Security) 1995-97
Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip) 1994-95
Assistant Whip (HM Treasury) 1992-94

Other posts

Post Date
Vice-Chair, Conservative Party 1992-93

Select committees

Post House Date
Draft Charities Bill (Joint Committee) Commons 2004-04
Modernisation of the House of Commons Commons 2002-04
Work and Pensions Committee Commons 2001-03
Members' Interests Commons 1994-95